Εθνική Γυναικών: Καθαρή Νίκη και Πρόκριση στα Τελικά του EuroVolley 2026

Δεύτερο καθαρό «τρίποντο» και ένα ακόμη βήμα προς τα τελικά του EuroVolley 2026 από την εθνική γυναικών, η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0 της Βόρειας Μακεδονίας.

Στην παρουσία περίπου 1.000 θεατών στο κλειστό της Μίκρας, οι οποίοι σεβάστηκαν απόλυτα την αντίπαλο και χειροκρότησαν στο φινάλε της ανάκρουσης του εθνικού ύμνου της γειτονικής χώρας, τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου επιβεβαίωσαν την αγωνιστική τους ανωτερότητα, καθώς δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στο πρώτο σετ, οι Ελληνίδες διεθνείς σημείωσαν μόλις δύο λάθη (δύο χαμένα σερβίς), με αποτέλεσμα η εξέλιξη του σκορ να είναι εντυπωσιακή (4-0, 10-2, 17-6) πριν φτάσουμε στο τελικό 25-8. Στο δεύτερο σετ, τα έξι χαμένα σερβίς και η όχι τόσο υψηλή αποτελεσματικότητα (38% από 54%) επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να διατηρήσουν μια καλύτερη παρουσία, όμως δεν υπήρξε ιδιαίτερος κίνδυνος για το 25-14.

Στο τρίτο σετ, ο Απόστολος Οικονόμου πραγματοποίησε αλλαγές στην ομάδα, με τη Μαρκέλα Παπαγεωργίου να κάνει ντεμπούτο σε επίσημο ματς, χωρίς ωστόσο να διαταραχθεί ο ρυθμός. Και πάλι αποκτήσαμε μια μεγάλη διαφορά από νωρίς, φτάνοντας στο τελικό 3-0.

Στο φινάλε του αγώνα, ο κόσμος αποθέωσε την Εθνική, ενώ ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης Στέλιος Αγγελούδης, ο οποίος βρέθηκε στο κλειστό της Μίκρας, συνεχάρη τις αθλήτριες και το προπονητικό τιμ, με την αρχηγό Όλγα Στράντζαλη να του προσφέρει δώρο μια μπάλα.