Εθνική Γυναικών: Βαριά ήττα από τη Σερβία στο Ευρωμπάσκετ

Διπλασίασε σήμερα τις ήττες της στο Ευρωμπάσκετ Γυναικών 2021 η εθνική μας ομάδα, με το βαρύ 85-51 από τη Σερβία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν αρκετά ανταγωνιστικό στο πρώτο δεκάλεπτο (13-17 το σκορ), όμως από εκεί και πέρα άρχισε η… κατάρρευση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 3-23, με τις Σερβίδες να προηγούνται στο ημίχρονο με 16-40. Η κατάσταση έγινε μη αναστρέψιμη και το τελικό 85-51 αντικατοπτρίζει σε μεγάλο βαθμό την εικόνα του αγώνα.

Για την Εθνική μας “διασώθηκε” η Άρτεμις Σπανού με 10 πόντους και η Ελένη Μποσγανά με 9 πόντους. Η Σταμολάμπρου δεν αγωνίστηκε λόγω προβλήματος στη μέση.

Από τη Σερβία, πρώτη σκόρερ αναδείχτηκε η Αλεξάντρα Τσρβεντάκιτς με 13 πόντους, ενώ 11 πόντους σημείωσε η Νταγιάνα Μπουτουλίγια.

Θυμίζουμε ότι στην πρεμιέρα είχαμε υποστεί βαριά ήττα από το Μαυροβούνιο. Επόμενο ματς… αυτό της Κυριακής (20/6) απέναντι στις Ιταλίδες, με στόχο την παρθενική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 16-40, 37-65, 51-85

Ελλάδα (Μασλαρινός): Αλεξανδρή 3 (1), Αναστασοπούλου, Διέλα, Λούκα 2, Τσινέκε 6 (2), Μποσγανά 9 (1), Φασούλα 4, Νικολοπούλου 3 (1), Παυλοπούλου 7 (1), Σωτηρίου 7 (1), Σπανού 10.

Σερβία (Μάλκοβιτς): Άντερσον 9 (2), Μπουτούλια 11 (2), Ντούλαγκιτς 5, Γιάνκοβιτς 7, Γιοβάνοβιτς 8, Μπρουκς 3 (1), Κάτζο 8 (2), Κρβεντάκιτς 13 (1), Ντάμποβιτς 5, Κράσνικ 2, Σκόριτς 7 (1), Βάσιτς 7 (1).