Εθνική Νέων Ανδρών: Προκρίθηκε στους «8» μετά τη νίκη επί της Ιταλίας με 12-10

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών εξασφάλισε την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας. Στη σημερινή αναμέτρηση (3/9), η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα νίκησε την Ιταλία με σκορ 12-10, ολοκληρώνοντας την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του Β΄ ομίλου και εξασφαλίζοντας μία από τις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, οι οποίες προσφέρουν απευθείας εισιτήριο για τους «8».

Όπως και στο χθεσινό παιχνίδι κόντρα στη Γερμανία, η ελληνική ομάδα δεν είχε καλό ξεκίνημα στο πρώτο οκτάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με την «γαλανόλευκη» πίσω στο σκορ με 2-0. Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 6-5. Στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου, η εθνική απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (9-5). Παρά την αντίσταση της Ιταλίας που μείωσε σε 9-8, οι παίκτες του Ηλία Μαχαίρα διατήρησαν την πρωτοπορία μέχρι το τέλος, «κλειδώνοντας» την πρόκριση στους «8».

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 6-3, 3-2, 3-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Παρτσόγλου, Λυκούδης 3, Γ. Νικολαΐδης 1, Γεωργαράς 3, Τόττης, Λασκαρίδης 1, Κωνσταντόπουλος, Μπιτσάκος 1, Καρατζάς, Αγγελόπουλος 2, Σπάχιτς 1, Σιαμάς, Λεβαντής.

Τα γκολ της Ιταλίας πέτυχαν οι Γκουλότα 4, Γκαμπατσιάνι 2, Σαλιπάντε 2, Τρέζα 1 και Τρινγκάλι Καπουάνο 1.