Εθνική Ομάδα Νοτίου Σουδάν: Νίκη στην Πρώτη Εμφάνιση του στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Στην πρώτη εμφάνισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες, η εθνική ομάδα μπάσκετ των ανδρών του Νοτίου Σουδάν πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση επικρατώντας με 90-79 επί του Πουέρτο Ρίκο, στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου στη Λιλ. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο τέλος της πρώτης και του ημιχρόνου, οι παίκτες απάντησαν με επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια επική ανατροπή που καθάρισε τη νίκη.

Ο 26χρονος παίκτης του NBA, Κάρλικ Τζόουνς, ξεχώρισε σημειώνοντας 19 πόντους, μαζεύοντας 7 ριμπάουντ και μοιράζοντας 6 ασίστ. Στην πορεία της νίκης συνέβαλαν επίσης με τις αποδόσεις τους ο Μαριαλ Σαγιόκ με 15 πόντους, καθώς και οι Νουνι Ομότ και Μπουλ Κουόλ με από 12 πόντους τον καθένα. Ο Πίτερ Τζοκ, αγωνιζόμενος στον Καναδά, πρόσθεσε επίσης 11 πόντους στον λογαριασμό του Νοτίου Σουδάν.

Από την πλευρά του Πουέρτο Ρίκο, ο Χοσέ Αλβαράδο των Νιου Όρλινς Πέλικανς ηγήθηκε σημειώνοντας 26 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Τρεμόντ Ουότερς πρόσθεσε 18 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 48-54, 71-69, 90-79