Euro 2022 Γυναικών Πάρσονς:«Φαβορί η Αγγλία»

Ο προπονητής της Ολλανδίας Μαρκ Πάρσονς είπε ότι η Αγγλία είναι το φαβορί για την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών.

Η Αγγλία εξασφάλισε μια εντυπωσιακή νίκη 5-1 επί της Ολλανδίας σε έναν φιλικό αγώνα χθες, με την Μπεθ Μιντ να σκοράρει δύο φορές σε μια κυρίαρχη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

«Η Αγγλία θα είναι φαβορί στο Euro», είπε ο Πάρσονς στους δημοσιογράφους. «Η ποιότητα των παικτών, το κοινό των γηπεδούχων, η δυναμική της WSL, η δουλειά που κάνουν οι σύλλογοι,  όλα συνδυάζονται και είναι πολύ δύσκολο να δεις ότι δεν είναι φαβορί», πρόσθεσε.

Ο Πάρσονς τόνισε επίσης την επιρροή της Αγγλίδας προπονήτριας Σαρίνα Βάιγκμαν και του βοηθού προπονητή Αρζα Βέρινκ, οι οποίοι ήταν και οι δύο μέρος του επιτελείου της Ολλανδίας όταν κέρδισαν το Euro το 2017.

«Είναι πολύ, πολύ καλοί», είπε ο Πάρσονς. «Πιστεύω ότι οι αντίπαλοι που παρακολουθούν τα τελευταία 30 λεπτά θα ανησυχήσουν. Ο Άρζαν και η Σαρίνα κάνουν αρκετή δυνατή δουλειά», συμπλήρωσε.

Η Αγγλία, δύο φορές δευτεραθλήτρια στο Euro, ξεκινά τη διαδρομή της με έναν αγώνα εναντίον της Αυστρίας στο Old Trafford στις 6 Ιουλίου πριν αντιμετωπίσει τη Νορβηγία και τη Βόρεια Ιρλανδία.