EURO 2024-Οι αριθμοί της 1ης αγωνιστικής: η γερμανική αποτελεσματικότητα, πορτογαλική κατοχή και το 1 γκολ κάθε 32′

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε τις περισσότερες προσπάθειες στην εστία και η οικοδέσποινα Γερμανία χρησιμοποίησε με τον καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες της στην πρώτη αγωνιστική στους ομίλους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ενώ ένας επιθετικός από τη Ρουμανία, ο Βαλεντίν Μιχάιλα, ήταν ο πιο γρήγορος από όλους μέχρι στιγμής.

Ο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να σκοράρει στα τρία σουτ του στην εστία στη νίκη της Πορτογαλίας με 2-1 επί της Τσεχίας  και είναι ένας από τους τέσσερις παίκτες που έχουν συνολικά πέντε προσπάθειες για γκολ μαζί με τον Γάλλο Μάρκους Τουράμ, τον Γεωργιανό Ζορζ Μικαουτάντζε και τον Κρίστιαν Έρικσεν. της Δανίας.

Ένα τουρνουά με έξι από τα 34 συνολικά γκολ να έχουν σημειωθεί στο πρώτο 15λεπτο και 14 στο πρώτο ημίωρο. Έχουν ήδη σημειωθεί τέσσερα γκολ μετά το 90λεπτο.
 Με μέσο όρο 2,84 γκολ ανά παιχνίδι, ή ένα κάθε 32 λεπτά, μόνο πέντε από τις 24 ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν το δίχτυα στους πρώτους αγώνες τους.

Ο Αλβανός Νεντίμ Μπαϊράμι σημείωσε το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του Euro μετά από 23 δευτερόλεπτα εναντίον της Ιταλίας, αν και η ομάδα του έχασε με 2-1.

Η Πορτογαλία προηγείται στην κατοχή με 69%, ενώ η οικοδέσποινα Γερμανία ακολουθεί με 68% από την επικράτησή της (5-10 απέναντι στη Σκωτία.

Οι Γερμανοί έχουν τις πιο σωστές μεταβιβάσεις με 94%, με επικεφαλής τον 21χρονο επιθετικό χαφ τους Τζαμάλ Μουσιάλα, ο οποίος έφτασε στο 100% από τις 33 πάσες του στους συμπαίκτες του.

Η Σερβία έκανε τα περισσότερα τάκλιν, 20 στην ήττα της με 1-0 από την Αγγλία, μαζί με την Τουρκία στη νίκη της με 3-1 επί της Γεωργίας.

Δύο παίκτες πέτυχαν δύο ασίστ στον πρώτο γύρο των αγώνων, ο Ρουμάνος επιθετικός Ντένις Μαν καθώς η Ρουμανία κέρδισε την Ουκρανία με 3-0 και, ίσως πιο εκπληκτικό, ο Ολλανδός αμυντικός Νέιθαν Άκε στη νίκη 2-1 επί της Πολωνίας.

Η Τουρκία είχε τα περισσότερα σουτ στην εστία, 22, ένα περισσότερο από την Ολλανδία, και είχε επίσης τα υψηλότερο ποσοστό σε αναμενόμενα γκολ με βάση τις ευκαιρίες.

Η πιο αποτελεσματική ομάδα ήταν η Γερμανία, που σκόραρε πέντε φορές, και η πιο σπάταλη σε ευκαιρίες η Κροατία, καθώς έμεινε χωρίς γκολ στην ήττα της (3-0) από την Ισπανία.

Ο Τσέχος τερματοφύλακας Γίντριχ Στάνεκ ήταν ο πιο απασχολημένος ανάμεσα στα δοκάρια, κάνοντας επτά αποκρούσεις, μία περισσότερες από τον Ολλανδό Μπαρτ Βερμπούγκεν.

Υπήρχαν τέσσερις παίκτες που έτρεχαν με ταχύτητα πάνω από 35 χιλιόμετρα την ώρα, με επικεφαλής τον Ρουμάνο επιθετικό Βαλεντίν Μιχάιλα (35,9 χλμ/ώρα).Ο Βέλγος Τζέρεμι Ντοκού (35,3), ο Ράσμους Χόιλουντ (35,3) από τη Δανία και ο αρχηγός της Γαλλίας Κιλιάν Μπαπέ (35,2) ήταν οι άλλοι.

Κανένας παίκτης δεν κάλυψε περισσότερη απόσταση από τον μέσο της Σερβίας Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, ο οποίος έτρεξε 13,9 χιλιόμετρα κόντρα στην Αγγλία