EURO 2025: Ισόπαλη στην πρεμιέρα η Εθνική U21

Ισόπαλη 1-1 με τη Λευκορωσία αναδείχθηκε η Εθνική ομάδα των Ελπίδων, στην πρεμιέρα της στην προκριματική φάση του EURO U21 2025, στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Οι Λευκορώσοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι αλλά το σουτ του Καρπίσκι βρήκε το δοκάρι του Τζολάκη στο 7΄. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα αξιοποιώντας την πρώτη κλασσική ευκαιρία της.

Στο 11ο λεπτό, λοιπόν, ο Σουρλής πέρασε την ασίστ στον Τζόλη που με μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την Εθνική Ελλάδας.

Στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 53΄ η Λευκορωσία ισοφάρισε με κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού της Κάζαραμπ, που αξιοποίησε τη σέντρα του Ζίνοβιτς.

Τον αγώνα της Εθνικής παρακολούθησε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γουστάβο Πογέτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σίγκουρντ Κρίνσγκσταντ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κρυπαράκος – Σκίμπσκι, Ζίνοβιτς, Καρπίτσκι

ΕΛΛΑΔΑ: Τζολάκης, Τουρκοχωρίτης (56΄ Ζούγλης), Κίτσος, Παναγιώτου, Μεταξάς, Κουρφαλίδης (68΄ Τζαβίδας), Τζόλης, Κρυπαράκος (56΄ Κατσουλίδης), Σουρλής (80΄ Λιάτσος), Κοσίδης (56΄ Νιάρχος), Χρυσόπουλος.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Κοζάκεβιτς, Σκίμπσκι, Κάζαραμπ, Γιακούσεβιτς, Κάλινιν, Ντουσέοβσκι (85΄ Κουζνέτσοβ), Ντεμτσένκο (52΄ Κοβάλεβιτς), Ζίνοβιτς, Καρπίτσκι (64΄ Ρόβντο), Μπαρκούσκι (64΄ Λατίκοβ), Ρίλατς.