Euroleague: «Δύο στα δύο» η Αναντολού Εφές στη «διαβολοβδομάδα»

Τα… ξεσπάσματα του δευτέρου ημιχρόνου, βοήθησαν την Αναντολού Εφές να ολοκληρώσει αήττητη τη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague και να παραμείνει με ρεκόρ 12-11 στην όγδοη θέση της κατάταξης.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε με 78-72 της Βιλερμπάν στην Πόλη, για την 25η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην τέταρτη διαδοχική ήττα τους και 15η σε 24 αγώνες (13η θέση).

Η τουρκική ομάδα… ανάσανε αρχικά από την άμυνα της τρίτης περιόδου, όταν περιόρισε τους φιλοξενούμενους στους 14 πόντους και προσπέρασε στο σκορ (54-50 στο 30΄), ενώ μπήκε σε τροχιά νίκης στο 34΄, ολοκληρώνοντας ένα σερί 12-0 και ξεφεύγοντας με +14 (68-54).

Κορυφαίος των νικητών ο Σέιν Λάρκιν με 19 πόντους, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Κρούνοσλαβ Σιμόν με 14 πόντους. Από τη Βιλερμπάν ο Μάρκος Νάιτ προσπάθησε με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο έμεινε σε 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ στα 10 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-36, 54-50, 78-72.