Εuroleague γυναικών: Ολυμπιακός – Τρίτη ήττα στην κατηγορία

Ο Ολυμπιακός υπέστη την τρίτη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 2ο όμιλο της Euroleague γυναικών, χάνοντας με 67-81 από την Μερσίν στο ΣΕΦ. Η τουρκική ομάδα διεύρυνε το αήττητο της σε 3-0.

Η ελληνική ομάδα ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο (36-39), καθώς στην τρίτη περίοδο κατέρρευσε και σε άμυνα και σε επίθεση, με αποτέλεσμα να δεχθεί επιμέρους σκορ 13-25 και να βρεθεί στο μη αναστρέψιμο -16 (47-63 στο 30΄). Ο επίλογος του αγώνα ήταν τυπικής διαδικασίας, με τη Μερσίν να μην αισθάνεται απειλή από τον Ολυμπιακό μέχρι το τελικό 67-81.

Κορυφαία από τον Ολυμπιακό η Ιβάνα Ράτζα με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ακολουθούμενη από τη Μέριτ Χέμπε με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την πλευρά της Μερσίν, η Νατάσα Χάουαρντ διακρίθηκε με 35 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-39, 47-63, 67-81

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μοντγκόμερι, Μιτρόβσκι, Μπορούσας