Euroleague: Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε το 1-1 με την Αναντολού Εφές

Η Αρμάνι Μιλάνο δεν πτοήθηκε από τους τραυματισμούς των Σέρχιο Ροντρίγκεθ (αστράγαλος) και Μάλκολμ Ντιλέινι (πλευρά) στην καθοριστική τέταρτη περίοδο και με ανατροπή, υπερασπίστηκε αυτή τη φορά την έδρα της, ισοφαρίζοντας τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague με την Αναντολού Εφές σε 1-1

Οι Ιταλοί επικράτησαν με 73-66 της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο Game 2 και πλέον καλούνται στις δύο αναμετρήσεις που ακολουθούν επί τουρκικού εδάφους (26/4 & 28/4) να ολοκληρώσουν την υπέρβαση και να αρπάξουν το… στέμμα από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, που είδε τον Βασίλιε Μίτσιτς να αποχωρεί και αυτός με τραυματισμό.

Η Αναντολού έδειχνε αποφασισμένη από τα πρώτα λεπτά το αγώνα για το 2ο «διπλό», είχε τον έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και τρία λεπτά πριν από τη λήξη έγραψε το υπέρ της 59-63.

Ωστόσο, υπολόγιζε χωρίς τον Σέιβον Σιλντς, ο οποίος σήκωσε στις… πλάτες του την Αρμάνι, την οδήγησε στην ανατροπή και τελικά στη νίκη με 73-66. Ο 27χρονος φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τους 19 πόντους του να τους σημειώνει στο 2ο ημίχρονο. Από την Αναντολού Εφές, που τα έσπασε από τα 6.75 (8/31), ξεχώρισε ο Σέιν Λάρκιν με 19 πόντους, ενώ 18 είχε σημειώσει ο Βασίλιε Μίτσιτς πριν αποχωρήσει τραυματίας…

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 33-33, 53-52, 73-66.