Euroleague: Σταθερά πρώτη η Ρεάλ

Μόνο ένα δεκάλεπτο «ζορίστηκε» η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Ζενίτ στο «Wizink Center», με τους Μαδριλένους να εξαργυρώνουν την εξαιρετική άμυνά τους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο και να επικρατούν με 85-64 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague.

Πάντα στην κορυφή με ρεκόρ 20-3 η «βασίλισσα» που έκανε το «2 στα 2» στη «διαβολοβδομάδα», δεν μπόρεσε να ντουμπλάρει τις εκτός έδρας νίκες της στην Ισπανία η Ζενίτ (μετά το πέρασμά της με 90-82 από την Μπασκόνια), που είδε το δικό της ρεκόρ να υποχωρεί στο 14-8 (4η θέση), νιώθοντας πλέον την… ανάσα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν εξόχως ανταγωνιστική στην πρώτη περίοδο, όπου με μπροστάρηδες τους Τζόρνταν Λόιντ (9π.) και Τζόρνταν Μίκι (6π.) έβαλαν δύσκολα στους «υπνωτισμένους» Μαδριλένους.

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα της Ρεάλ «έσφιξε» (δέχθηκε μόλις 13 πόντους), ενώ άρχισε να ρολάρει και στην επίθεση με τους Γκερσόν Γιαμπουσέλε και τους «γερόλυκους» Ρούντι Φερνάντεθ και Σέρχιο Γιούλ να «φορτώνουν» το ρωσικό καλάθι, οδηγώντας τους Μαδριλένους στο +9 στο ημίχρονο (45-36).

Στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ πάτησε… γκάζι, ανέβασε τη διαφορά γρήγορα σε διψήφιο νούμερο και έκλεισε το δεκάλεπτο με «αέρα» 18 πόντων, μετατρέποντας σε… τυπική διαδικασία τα δέκα τελευταία λεπτά, όπου μπήκαν στην επιθετική «εξίσωση» και οι Τρέι Τόμπκινς και Φαμπιέν Κοζέρ.

Άλλο ένα εξαιρετικό παιχνίδι από τον Γιαμπουσέλε (13π.), «μίλησε» με σερί τρίποντα στο «ξέσπασμα» της Ρεάλ ο Γιούλ (13π, 3/7 τριπ.). Μόνο ο Άλεξ Πόιθρες (21π., 9ρ.) αντιστάθηκε από τη Ζενίτ, αλλά δεν έφτανε για να την κρατήσει στο ματς ως το φινάλε…

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-36, 69-51, 85-64