Europa League: Μπήκε αλλαγή και πέτυχε το νικητήριο γκολ της Βίσλα Κρακοβίας ο Κιάκος (video)

Με γκολ του Γιάννη Κιάκου στο 90′ η Βίσλα Κρακοβίας επιβλήθηκε για δεύτερη φορά μέσα σε μία εβδομάδα (2-0 το πρώτο ματς) της Λάπι (Κόσοβο) με 2-1 και προκρίθηκε πανηγυρικά στον Β΄ προκριματικό γύρο του Europa League.

Ο 26χρονος Έλληνας Γιάννης Κιάκος πέρασε ως αλλαγή στο 60ό λεπτό αντί του Μλίνσκι, δύο λεπτά μετά το προβάδισμα που έδωσε στην Βίσλα ο Ροντάντο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 74′ με τον Ταχίρι, ωστόσο, στο 90ό λεπτό ο Κιάκος πέτυχε το νικητήριο γκολ των Πολωνών, χάρις στο οποίο η ομάδα του Κάζιμιερζ Μόσκαλ έκανε το 2Χ2 απέναντι στους Κοσοβάρους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς του Α’ προκριματικού γύρου του Europa League έχουν ως εξής (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αναμετρήσεων):

Λάπι (Κόσοβο)-Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία)            1-2        (0-2)
Τόμπολ (Καζακστάν)-Ρουζομπερόκ (Σλοβακία)         18/07       (2-5)
Πάφος (Κύπρος)-Έλφσμποργκ (Σουηδία)               18/07       (0-3)
Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν)-Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)     18/07       (1-0)
Κορβινούλ Χουνεντοάρα (Ρουμανία)-Πάκσι (Ουγγαρία) 18/07       (4-0)
Μάριμπορ (Σλοβενία)-Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)   18/07       (1-2)