Europa League: Ο Μαγκουάιρ κρατά ζωντανό τον Τεν Χαγκ

Το μεγάλο ματς της 2ης αγωνιστικής δεν ανέδειξε νικητή, καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» στο 90’+1 με τον Μαγκουάιρ σε έναν «τρελό» αγώνα με την Πόρτο (3-3), ενώ αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 82′ λόγω αποβολής του Μπρούνο Φερνάντες.

Προς στιγμή οι «δράκοι» βρέθηκαν μπροστά σε μία τεράστια ανατροπή, καθώς από το 0-2 στο 20′ προηγήθηκαν 3-2. Στο φινάλε, όμως, ο Μαγκουάιρ είπε την τελευταία λέξη, με τις δύο ομάδες να παραμένουν χωρίς νίκη στην αρχή της διοργάνωσης.

Το γκολ του έμπειρου αμυντικού ίσως αποβεί σωτήριο για τον Τεν Χαγκ, ο οποίος βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο εδώ και μερικές ημέρες, μετά τη βαριά ήττα από την Τότεναμ (3-0) στο «Ολντ Τράφορντ». Στο γήπεδο όπου θα διεξαχθεί ο φετινός τελικός του Europa League, το Σαν Μαμές, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με 2-0 επί της Αλκμααρ, «εξαργυρώνοντας» το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο που πραγματοποίησε. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πίεσε πολύ στην επανάληψη και δικαιώθηκε με τα γκολ των Ινάκι Γουίλιαμς και Σανσέτ στο τελευταίο 20λεπτο.

Σε εξαιρετική κατάσταση, η Λιόν πέρασε και από τη Γλασκώβη με το εμφατικό 4-1 επί των Ρέιντζερς, «ζευγαρώνοντας» τις νίκες της μετά από εκείνη της πρεμιέρας απέναντι στον Ολυμπιακό (2-0). Απόλυτος πρωταγωνιστής των «Λιονέ» ήταν ο Φοφανά με δύο ασίστ και δύο γκολ, ενώ ο Λακαζέτ με τα δύο τέρματα που σημείωσε άνοιξε λογαριασμό στην εφετινή σεζόν.