Europa League: Θλιβερός αποκλεισμός για τον ΑΠΟΕΛ στα πέναλτι

Παρά την εντυπωσιακή του ανατροπή, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε εκτός ομίλου στο Europa League, μετά την ήττα του στα πέναλτι (4-2) από την RFS. Η κυπριακή ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 και είχε ηττηθεί 2-1 στον πρώτο αγώνα των playoffs. Ωστόσο, ισοφάρισε και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τάσος Δώνης ολοκλήρωσε την ανατροπή, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Στην παράταση, δεν σημειώθηκαν γκολ και στην διαδικασία των πέναλτι οι Λετονοί ήταν πιο ψύχραιμοι, οδηγώντας τον ΑΠΟΕΛ στο Conference League. Σημειώνεται ότι η Έλφσμποργκ προκρίθηκε με ίδιο σκορ (4-2) απέναντι στη Μόλντε, ενώ η Μπεσίκτας εντυπωσίασε με την νίκη της 5-1 επί της Λουγκάνο, με δύο γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε και από ένα γκολ των Ζέντσον, Ράφα Σίλβα και Ουτζάν. Παρόμοια καταιγιστική ήταν και η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που νίκησε 5-1 την Μπάτσκα Τόπολα και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 8-1.

Θρίλερ εκτυλίχθηκε στο Βουκουρέστι, όπου η Στεάουα και η Λίντσερ ετοιμάζονταν για παράταση, ωστόσο ο Ολάρου στο 90+3΄ έδωσε τη νίκη-πρόκριση με 1-0 στους γηπεδούχους (α΄αγ. 1-1). Στη Βιέννη, η Ραπίντ αγκάλιασε μια σημαντική πρόκριση όταν προηγήθηκε 2-0 της Μπράγκα (9΄ αυτ. Άρεϊ, 47΄ Γιάνσον), όμως οι Πορτογάλοι αντεπίεσαν με γκολ του Ελ Ουαζάνι (68΄ πέναλτι), του Ρίκι Όρτα (70΄) και τελικά πήραν την πρόκριση με 2-1 από τον πρώτο αγώνα.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για τα πλέι οφ του Europa League (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης) είναι τα εξής:

– Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ): 0-2 (0-4)

– Πετροκούμπ (Μολδαβία) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία): 1-2 (0-4)

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) – RFS (Λετονία): 2-1 (1-2) * Προκρίθηκε η RFS με 4-2 στα πέναλτι

– Έλφσμποργκ (Σουηδία) – Μόλντε (Νορβηγία): 0-1 (1-0) * Προκρίθηκε η Έλφσμποργκ με 4-2 στα πέναλτι

– Άντερλεχτ (Βέλγιο) – Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία): 1-0 (1-0)

– Άγιαξ (Ολλανδία) – Γιαγκελόνια (Πολωνία): 3-0 (4-1)

– Μπεσίκτας (Τουρκία) – Λουγκάνο (Ελβετία): 5-1 (3-3)

– Στεάουα (Ρουμανία) – Λίντσερ (Αυστρία): 1-0 (1-1)

– Χαρτς (Σκωτία) – Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία): 0-1 (0-1)

– Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία) – Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ): 1-5 (0-3)

– Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία) – Μπράγκα (Πορτογαλία): 2-2 (1-2)

– Μπόρατς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) – Φερεντσβάρος (Ουγγαρία): 0-0 (0-0) * Διεξάγεται παράταση

Η κλήρωση της League phase θα πραγματοποιηθεί το μεσημέρι (14:00) της Παρασκευής.