Europa League: Θρίαμβος της Ρέιντζερς με 4-0 επί της Στεάουα

Λάτσιο, Τότεναμ και Αντερλεχτ σημείωσαν το τρίτο τους νικηφόρο αποτέλεσμα στη League Phase του Europa League, «συγκατοικώντας» στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από τρεις αγωνιστικές.

Οι Λονδρέζοι επικράτησαν 1-0 της Άλκμααρ με το γκολ-πέναλτι του Ρισάρλισον στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ενώ οι «λατσιάλι» με τα τέρματα των Πέδρο και Ίσακσεν πέρασαν από το Βέλγιο το εμπόδιο της Τβέντε, η οποία αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 11ο λεπτό λόγω της αποβολής του Ούνερσταλ, καταλήγοντας με το τελικό 2-0.

Με το ίδιο σκορ, η Άντερλεχτ κέρδισε στις Βρυξέλλες τη Λουντογκόρετς, ενώ η Ρέιντζερς πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της 3ης ημέρας με 4-0 επί της Στεάουα Βουκουρεστίου στο Αιμπροξ, σημειώνοντας δύο γκολ στο πρώτο 45λεπτο. Ήταν η πρώτη ήττα για τους Ρουμάνους, και μάλιστα βαριά, μετά το 2Χ2 στην αρχή του τουρνουά.

Μετά από μία ισοπαλία και μία ήττα, η Πόρτο «άνοιξε λογαριασμό» στο Europa League, επικρατώντας στην έδρα της με 2-0 της Χοφενχάιμ.

Η έκπληξη της βραδιάς σημειώθηκε στο «Γκρουπάμα», όπου η Μπεσίκτας, μετά από δύο ήττες, κέρδισε 1-0 τη φορμαρισμένη Λιόν.