EuroVolley K20: Εντυπωσιακή πρεμιέρα της εθνικής εφήβων στην Άρτα

Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες στην πρεμιέρα της στον 2ο όμιλο, η εθνική εφήβων πραγματοποίησε το πρώτο θετικό βήμα στο EuroVolley K20, που διεξάγεται στην Άρτα, νικώντας την Σκωτία με 3-0 σετ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα από το ξεκίνημα του αγώνα παρουσίασε ανωτερότητα, επιτρέποντας στον ομοσπονδιακό προπονητή Κώστα Λιώση να συντηρήσει δυνάμεις σε ορισμένους αθλητές και να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής.

Το βράδυ της Τρίτης (27/8), η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ, το οποίο πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση κερδίζοντας την Ιταλία με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, η εθνική ομάδα ξεκίνησε με κάποια αγωνία, γεγονός που επέτρεψε στη Σκωτία να παραμείνει κοντά στο σκορ. Ωστόσο, μετά τον άσσο του Άγγελου Σταθέλου για το 7-6, οι Έλληνες αθλητές άρχισαν να βρίσκουν τον ρυθμό τους στην επίθεση, με τους Βαγγέλη Ρούσο και Γεράσιμο Τζάρα να είναι οι κύριοι αποδέκτες. Ο Μάριος Σταυρόπουλος με άσσο έκανε το 11-7, ενώ ο Νίκος Μπόνιας με μπλοκ έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων στην Ελλάδα (22-13). Ο διεθνής κεντρικός ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 1-0 σετ με σκορ 25-16.

Στο δεύτερο σετ, η εθνική ομάδα μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση, ακολουθώντας πιστά την τακτική του Κώστα Λιώση και αποκτώντας από νωρίς προβάδισμα. Με τα σερβίς του Βαγγέλη Ρούσου και συνεχείς άσσους, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (21-08), ολοκληρώνοντας το σετ με 25-13 μετά από λάθος των Σκωτσέζων.

Στο τρίτο σετ, η εθνική ξεκίνησε δυναμικά προηγούμενη με 6-1, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Με άσσο του Άγγελου Χαλίλη, η διαφορά έφτασε στο +10 (12-2) και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-14, διασφαλίζοντας την επικράτηση με 3-0 σετ.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 11 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων, ενώ της Σκωτίας από 7 άσσους, 14 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη.*

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-13, 25-14) σε 61′

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Λιώσης): Ρούσος 16 (10/13 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Τζάρας 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Σταυρόπουλος 1 (1 άσσος), Μπόνιας 8 (4/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σταθέλος 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μούχλιας 4 (4/5 επ.) / Πηλίτσης (λ, 56% υπ. – 25% άριστες), Σουσουρίδης, Δοροβάτας, Ιντρισλάρι 1 (1/3 επ.), Κεσκίνης 2 (2/3 επ.), Χαλίλης 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Κοντοστάθης 3 (1/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΣΚΩΤΙΑ (Τζάκ Άλεστερ): Ράμσεϊ 9 (7/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 19% άριστες), Μακντόναλντ 1 (1/3 επ.), Τέρνμπουλ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Πρζίμπιλσκι 1 (1 άσσος), Καλίφα 3 (3 άσσοι), Ρότζερ 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ) / Νάμπο (λ, 43% υπ. – 14% άριστες), Τζόνσον, Μπρόγκαν, Ζενγκ, Ντράιβερ, Μακάλιστερ 2 (1/4 επ., 1 άσσος).