Έβγαλε «αντίδραση» η Πόρτο, 4-1 την Μπράγκα

Η Πόρτο άφησε πίσω της την άσχημη εβδομάδα, πριν από τη διακοπή για τις Εθνικές Ομάδες, κι επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες στην πορτογαλική Primeira Liga, καθώς συνέτριψε με 4-1 την Μπράγκα.

Οι “δράκοι” έβγαλαν εγωισμό στο γήπεδο και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε ένα τρίλεπτο, με τα γκολ των Εβανίλσον στο 32′ και Εουστάκιο στο 34′. Η -μέχρι κι αυτή την αγωνιστική αήττητη- Μπράγκα μείωσε στο 55′ σε 2-1 με το αυτογκόλ του Πέπε, όμως ο ίδιος παίκτης στο 63′ έδωσαν ξανά “αέρα” δύο γκολ στην Πόρτο. Το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης των γηπεδούχων έβαλε ο Γκαλένο στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ματέους στο 84′, ενώ η Πόρτο μείωσε πλέον στους δύο βαθμούς τη διαφορά της από την Μπενφίκα που έχει απόλυτο νικών (7Χ7) κι έπιασε την Μπράγκα στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Νωρίτερα, η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας επικράτησε εύκολα επί της Ζιλ Βισέντε με 3-1 στο “Jose Alvalade” στο εναρκτήριο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής.

Το “τρίποντο” ήταν υπόθεση… επτά λεπτών για την Σπόρτινγκ, που είδε το VAR να ακυρώνει το γκολ του Παουλίνιο στο 11′ ως οφσάιντ, αλλά πέντε λεπτά μετά (16′) πήρε το προβάδισμα με τον Μορίτα. Στο 22′ ο Πέδρο Γκονσάλβες διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και “τελείωσε” επί της ουσίας τον αγώνα.

Στο 82′ ο Ροχίνια με υπέροχη ατομική ενέργεια έκανε το 3-0, δίνοντας ακόμη πιο εμφατικό χαρακτήρα στη νίκη της Σπόρτινγκ, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν το γκολ της τιμής στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ναβάρο.

Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή στο 72ο λεπτό στη θέση του Ουγκάρτε, πραγματοποιώντας την 4η εμφάνισή του με τη φανέλα της Σπόρτινγκ και είχε μία καλή ευκαιρία για να σκοράρει στο 90′, όμως το σουτ που δοκίμασε, έφυγε άουτ.