Ευρωμπάσκετ Εφήβων: Η Εθνική κερδίζει τη Φινλανδία και προχωρά για τις θέσεις 9-12

Η Εθνική Εφήβων εξασφάλισε τη νίκη με 79-72 έναντι της οικοδέσποινα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, Φινλανδίας, στο Τάμπερε, διεκδικώντας τις θέσεις 9-16. Τώρα, η ομάδα περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης Τουρκία-Ισπανία (20:30), προκειμένου να μάθει ποιος θα είναι ο αντίπαλός της για τις θέσεις 9-12.

Η γαλανόλευκη ομάδα, στηριζόμενη στην άμυνά της και τον έλεγχο των ριμπάουντ, κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και δεν επέτρεψε στη Φινλανδία να απειλήσει μέχρι το τέλος του αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους (60-46) στο 31ο λεπτό, πριν επιβραδύνει και επιτρέψει στην οικοδέσποινα να πλησιάσει στο σκορ, χωρίς ωστόσο να υπάρξει καμία υποψία ανατροπής.

Ξεχώρισε ως πρώτος σκόρερ ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με 20 πόντους (4/10 τρίποντα), ενώ ο Νεοκλής Αβδάλας σημείωσε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-34, 63-51, 79-72

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Βλάσης 3 (1), Ροζακέας 6, Σπαρτάλης 11, Αμπόσι 4, Αβδάλας 16 (2), Κομνιανίδης 1, Πατρίκης 10, Αλεξάκης, Λιοτόπουλος 20 (2), Παγώνης 8.