Ευρωμπάσκετ Εφήβων: Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από το Βέλγιο και συνεχίζει στη διαδικασία θέσεων 9-16

Το Βέλγιο εμπόδισε την πορεία της Εθνικής προς το βάθρο στο Ευρωμπάσκετ U18, που διεξάγεται στο Τάμπερε της Φινλανδίας. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με σκορ 66-62 στη φάση των ’16’ και τώρα θα δώσει αγώνα για τις θέσεις 9-16, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φινλανδία στις 1 Αυγούστου και ώρα 18:00.

Η Ελλάδα ήταν πιο ανταγωνιστική, αλλά δεν κατόρθωσε να μετουσιώσει την ανωτερότητά της σε μια ασφαλή διαφορά. Μετά τα πρώτα λεπτά, η Εθνική προηγήθηκε με 11-22 στην πρώτη περίοδο, με διάφορους παίκτες να συνεισφέρουν και στις δύο πλευρές του παιχνιδιού. Ωστόσο, οι Παγώνης και Αβδάλας αντιμετώπισαν πρόβλημα καθώς και οι δύο χρεώθηκαν με δύο φάουλ νωρίς στην αναμέτρηση.

Η πίεση του Βελγίου από την αρχή απέφερε αποτελέσματα, ενώ τα λάθη της ελληνικής ομάδας οδήγησαν στη μείωση της διαφοράς (19-22 στο 13′) και στη συνέχεια με το 21-28 στο 16’50. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Σπαρτάλη έφεραν την κατάσταση στο 24-28 (17’20), με τους Παγώνη και Λιοτόπουλο να φέρνουν την Εθνική στο 28-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε με τον Πατρίκη να δέχεται χτύπημα στο κεφάλι. Ο Ροζακέας έπαιζε με επιδέσμους στο μέτωπό του μετά από τον τραυματισμό του στον αγώνα με τη Δανία.

Ο Λιοτόπουλος επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (30-40, 21’15), ο Παγώνης συνέχισε με διαδοχικούς πόντους, ενώ ο Πατρίκης έκλεισε τη διαφορά στο +13 (36-49, 24’30). Οι Βέλγοι αντέτειναν πιέσεις και πλησίασαν και πάλι (41-49 στο 25’30, 46-52 στο 29’30), με τον Αβδάλας να κλείνει την τρίτη περίοδο με το 46-54.

Το Βέλγιο πλησίασε ακόμη περισσότερο στην αρχή του τέταρτου δωδεκαλέπτου (52-54, 33’10) και στη συνέχεια ανέκτησε προβάδισμα για πρώτη φορά μετά την αρχή του αγώνα (57-55, 34’20). Οι Πατρίκης και Βλάσσης ισοφάρισαν (59-59, 37’10), όμως οι Βέλγοι κέρδισαν τρία επιθετικά ριμπάουντ σε μία φάση και ξαναπήραν το προβάδισμα (61-59, 38’10). Ο Αβδάλας ανέβηκε στη γραμμή για 61-60 με 53” στο ρολόι, ωστόσο το τρίποντο του Βαντερστράτεν στα 32 έδωσε προβάδισμα στο Βέλγιο με τέσσερις πόντους. Στα 7”, ο Ροζακέας σημείωσε 64-63, αλλά ο Εφονό έδειξε ψυχραιμία από τη γραμμή και σφράγισε τη νίκη και την πρόκριση με 66-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 28-35, 46-54, 66-62

Διαιτητές: Γιλμάζ (Τουρκία), Πέρλιτς (Κροατία), Τσάβαρ (Βοσνία Ερζεγοβίνη)

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Βλάσσης 2, Ροζακέας 8 (1), Σπαρτάλης 6, Αμπόσι, Αβδάλας 9 (1), Κομνιανίδης, Πατρίκης 13, Αλεξάκης, Λιοτόπουλος 14 (1), Χαντζής, Παγώνης 10 (2)