Ευρωμπάσκετ κορασίδων: Πρωτοφανής ήττα για την εθνική ομάδα στην πρεμιέρα

Η εθνική κορασίδων υπέστη ήττα από το Ισραήλ με σκορ 63-38 στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16, που διεξάγεται στο Μίσκολτς της Ουγγαρίας. Αύριο, Σάββατο (17/8), η Ελλάδα θα αναμετρηθεί με τη Γαλλία (16:30) για τη δεύτερη αγωνιστική του Β΄ Ομίλου, που νωρίτερα νίκησε την Ουγγαρία με 71-40.

Τα δεκάλεπτα: 13-5, 26-13, 45-25, 63-38

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα στα πρώτα τέσσερα λεπτά, όπου προηγήθηκε με 3-2. Ωστόσο, από εκεί και μετά, το Ισραήλ υπέβαλε τον ρυθμό του και ανέβασε το σκορ σε 13-5.

Ένα τρίποντο από την Βίγκα (11΄23΄΄) μείωσε την διαφορά σε 15-8, αλλά ένα σερί 9-0 από τις Ισραηλινές οδήγησε το σκορ στο 24-8, μόλις δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο.

Παρά την επιθετική βελτίωση της Εθνικής στην τρίτη περίοδο, η άμυνα τους δεν ανταποκρίθηκε, με αποτέλεσμα το Ισραήλ να προηγηθεί με 37-21 (24΄) μετά από τρίποντο της Ζίρμπελαγκ.

Με ένα εύστοχο τρίποντο από την Τσιανάκα, το σκορ διαμορφώθηκε σε 48-30 (32΄15΄΄), όμως η διαφορά του σκορ ενίσχυσε την αυτοπεποίθηση των Ισραηλινών, οι οποίοι ανέβασαν το προβάδισμά τους στο 57-33 (36΄).

Διαιτητές: Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Τόμιτς (Κροατία), Ντόρι (Ιταλία)

Ελλάδα (Μίχα): Λαγωνικάκη 4, Μήτραλη, Φουστέρη, Χλιαουτάκη 3, Βίγκα 14(3), Ζορμπαλά 9(2), Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 3(1), Τουμπανιάρη 3, Καμπακά 2.