Ευρωπαϊκό Κωφών: Για το χάλκινο μετάλλιο οι άνδρες στη Μάλαγα- Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Κωφών για άνδρες και γυναίκες

Το χάλκινο μετάλλιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που διεξάγεται στη Μάλαγα της Ισπανίας, θα διεκδικήσει η Εθνική ανδρών. Στο σημερινό (28/6) ημιτελικό έχασαν για ακόμη μια φορά στις λεπτομέρειες, αυτή τη φορά από τη Λιθουανία με 70-65 και αύριο (Σάββατο, 29/6, 17:00 ώρα Ελλάδος), στο «μικρό» τελικό, θα «παλέψουν» για το χάλκινο μετάλλιο, με τον ηττημένο του άλλου ημιτελικού μεταξύ Ουκρανίας-Πολωνίας (διεξάγεται αυτή την ώρα).

Οι παίκτες του Βασίλη Γεραγωτέλλη θα διεκδικήσουν τη θέση τους στο βάθρο, μετά από 16 χρόνια, τελευταία φορά ήταν το 2008 στην πόλη Μπάμπεργκ της Γερμανίας, όπου η τότε Εθνική ομάδα είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Με την πρόκρισή τους στην 4άδα οι άνδρες, αλλά και με την 5η θέση που κατέκτησαν οι γυναίκες στη διοργάνωση, εξασφάλισαν την παρουσία τους, στους Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών, που θα διεξαχθούν στο Τόκιο το 2025.

Ακόμη ένα παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες για την Εθνική ανδρών. Ένα παιχνίδι που μπορούσε να το κερδίσει, αλλά τελικά χάθηκε από κάποια άστοχα σουτ στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Στο πρώτο 10λεπτο δεν μπήκε καλά η Εθνική μας, οι Λιθουανοί αιφνιδίασαν τους παίκτες του Βασίλη Γεραγωτέλλη και δημιούργησαν μια διαφορά 13 πόντων με τη λήξη του (23-10).

Έως και το πρώτο μισό της 2ης περιόδου η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια με τους Λιθουανούς να αυξάνουν τη διαφορά στους 14 (27-13, 6’18’’, 29-15, 5’45’’). Δύο λεπτά πριν τη λήξη οι παίκτες του Γεραγωτέλλη, έβγαλαν αντίδραση και η διαφορά άρχισε να μειώνεται (33-25, 34-27) με το 10λεπτο να κλείνει με 34-29 και τους Λιθουανούς να δείχνουν ότι δυσκολεύονταν απέναντι στη σφικτή άμυνα των Ελλήνων παικτών.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως έκλεισε το πρώτο με την Εθνική μας να έχει πατήσει…γκάζι και όχι μόνο να μειώνει στον πόντο 34-33, αλλά να παίρνει και προβάδισμα 35-34!. Η εναλλαγή στο σκορ των δύο ομάδων, με καμία από τις δύο να μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας, άλλαξε 2,5 λεπτά πριν το τέλος, όταν ο Πεταλάς με τρίποντο αρχικά και στη συνέχεια με εύστοχες  βολές ο Βαβάτσικος (2’10΄΄), έδωσαν…αέρα 6 πόντων στην Εθνική μας 47-41. Οι Λιθουανοί μείωσαν σε 47-45, αλλά η Εθνική μας πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με +5 (50-45).

Πραγματικό ροντέο ήταν το τελευταίο 10λεπτο, με τους Λιθουανούς να εκμεταλλεύονται κάποια άστοχα σουτ των Ελλήνων παικτών σε κρίσιμα χρονικά διαστήματα, αλλά να γίνεται και το αντίστοιχο από τους Έλληνες παίκτες σε κενά διαστήματα, των Λιθουανών. Το παιχνίδι 3΄ πριν το τέλος του ήταν να άρχιζε εκ νέου, καθώς ήταν ισόπαλο 61-61 και στο 1’52’’ 63-63 με τους Λιθουανούς να ευστοχούν σε βολές και να παίρνουν και το προβάδισμα 64-63. Στο 1’30΄΄ κερδίζει φάουλ ο Πεταλάς, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, μπήκε και βγήκε από το καλάθι και τις δύο φορές με το σκορ να παραμένει το ίδιο. Το αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε στους Λιθουανούς έδωσε την ευκαιρία στον Δεληγεώργη να ισοφαρίσει σε 64-64 και να δώσει προβάδισμα με 65-64 στην Εθνική μας (1’27’’). Το φάουλ που δόθηκε στον Πεταλά, άλλαξε το momentum του αγώνα με τους Λιθουανούς να ευστοχούν σε μια βολή και το παιχνίδι 1’16’’ πριν το τέλος να είναι ισόπαλο 65-65. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ένα φάουλ, που οδήγησε σε βολές και ένα άστοχο σουτ της Εθνικής μας, έφερε τη Λιθουανία να προηγείται με 67-65 (00’43΄΄). Τα συνεχόμενα φάουλ των Ελλήνων παικτών, για να «παγώνουν» το χρόνο δεν βοήθησαν, καθώς οι Λιθουανοί αποδείχθηκαν εύστοχοι και τελικά πήραν τη νίκη με 70-65 και την πρόκριση στον τελικό.

Τέσσερεις παίκτες μόνο σκόραραν για την Εθνική μας στο σημερινό παιχνίδι (Δεληγεώργης 25, Πεταλάς 19, Βαβάτσικος 17, Γλύνης 4).

Λιθουνία- Ελλάδα 70-65

Τα 10λεπτα: 23-10, 11-19, 11-21, 25-15

Εθνική Ελλάδος (Βασίλης Γεραγωτέλλης): Κοσκινάς, Ερηνάκης, Μήλιος, Γκανατσάς, Γλύνης 4 (0/2), Ντικούδης , Βαϊόπουλος, Πεταλάς 19 (5/8), Βαβάτσικος 17 (2/8), Δεληγεώργης 25 (3/11), Κωνσταντάρας, Τσαγκαρούλης.