Ευρωπαϊκό Κωφών: Στην παράταση «λύγισαν» οι γυναίκες

Τη δεύτερη ήττα της, γνώρισε η Εθνική ομάδα καλαθοσφαίρισης γυναικών, από τη Λιθουανία στην παράταση με 74-68 (κ.α. 66-66), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που διεξάγεται στη Μάλαγα της Ισπανίας.

Η Εθνική γυναικών ως 3η στον όμιλο, θα διεκδικήσει την 4άδα της διοργάνωσης σε αγώνα play off, με αντίπαλο την Τουρκία.

Στο παιχνίδι με τη Λιθουανία η Εθνική μας αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» και χρειάστηκε η παράταση για να καμφθεί η αντίστασή της.

Από την αρχή φάνηκε ότι και η Λιθουανία δεν ήταν εύκολη ομάδα. Και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με το 10λεπτο να λήγει με προηγούμενη τη Λιθουανία 19-16. Και στο δεύτερο η ίδια εικόνα με τη Λιθουανία να παίρνει διαφορά 5 πόντων (30-25), αλλά γρήγορα τις παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη να ισοφαρίζουν  30-30 (3’50’’) να παίρνουν προβάδισμα (31-32, 33-34) και το ημίχρονο να λήγει 36-33 με προβάδισμα της Εθνικής μας.

Αρχή 2ου ημιχρόνου, με την ίδια εικόνα, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται και το παιχνίδι να αρχίζει πολλές φορές από την αρχή (40-40, 45-45, 47-47) που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Τελευταίο 10λεπτο, με την Εθνική μας να αντιδρά και να παίρνει προβάδισμα 48-47, αλλά οι Λιθουανές απάντησαν γρήγορα και έφθασαν να προηγούνται με 55-48 (5’45’’) πριν τη λήξη. Οι παίκτριες της Δρακάκη όμως έχουν δείξει πόσο μαχήτριες είναι και αρχικά μείωσαν στον πόντο 58-57 (2’45’’) πήραν και «κεφάλι» στο σκορ με 59-58, με τις Λιθουανές να πετυχαίνουν καλάθι να κάνουν το 60-59. Στη συνέχεια δόθηκε φάουλ επιθετικό στη Χαϊνά (1’25’’) πριν τη λήξη για να ευστοχήσουν σε μια βολή και να γίνει το 61-59. Με τρίποντο της Πατέρα (1’08’’) η εθνική περνά μπροστά με 62-61 και στη συνέχεια σε φάουλ που κέρδισε η Κοτσιάφτη ευστόχησε στη μια βολή και πέτυχε το 63-61 (00’59’’) πριν τη λήξη. Οι Λιθουανές ισοφαρίζουν στο 00’47’’ με την Αγαγιώτου να ευστοχεί σε σουτ 3 πόντων και να δίνει ξανά το προβάδισμα με 66-63 στην Εθνική μας. Οι Λιθουανές όμως είχαν…απάντηση και με ψυχρό «αίμα» ευστόχησαν σε 3ποντο, έφθασαν στην ισοφάριση 66-66 και οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση.

Η αστοχία στις βολές, στοίχισε στην Εθνική ομάδα, η οποία πέτυχε  μόνο 2 πόντους στην παράταση, με τη Λιθουανία να φθάνει στο 74-68 και τη νίκη.

Σήμερα (25/6, 16:30, ώρα Ελλάδος), η εθνική ομάδα θα διεκδικήσει σε αγώνα playoff την είσοδό της στην 4άδα, με αντίπαλο την Τουρκία.

Τα 10λεπτα: 19-16, 14-20, 14-11, 19-19 (παρ. 8-2)

ΕΛΛΑΔΑ(Φρόσω Δρακάκη): Χρυσάνθη Χαϊνά 11 (0/2), Χρυσούλα Σιαπλαούρα, Ευαγγελία Σαρακατσάνη 3 (1/3), Γεωργία Τσαρουχα, Λαμπρινή Αγαγιώτου 10 (1/6), Σταυρούλα Κοτσιρέα, Χρυσάνθη Βεράνη, Πετρούλα Τογα 4 (1/1), Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη 28 (2/6), Στεφανία Πατέρα 12 (1/5), Κωνσταντίνα Μπάλκογλου