Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κωφών: Ήττα στην πρεμιέρα από την Ουκρανία

Πρεμιέρα με το αριστερό για τους παίκτες του Βασίλη Γεραγωτέλλη. Γνώρισαν την ήττα από τη δευτεραθλήτρια κόσμου Ουκρανία με 66-64, στα πλαίσια του Β’ Ομίλου, για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που άρχισε σήμερα (Παρασκευή, 21/6) στη Μάλαγα της Ισπανίας.

Ένα παιχνίδι που φάνηκε να το… έχει η «γαλανόλευκη» ομάδα από την αρχή, χάθηκε τελικά στα τελευταία δευτερόλεπτα και στις λεπτομέρειες.

Από την αρχή του αγώνα η Εθνική είχε το προβάδισμα, για να φθάσει και στα μέσα της 1ης περιόδου και τους 11 πόντους (17-6) με τους Ουκρανούς να κατεβάζουν σε μονοψήφια τη διαφορά στο τέλος της (21-13). Στη 2η περίοδο οι Ουκρανοί «ροκάνισαν» τη διαφορά, αν και η Ελλάδα έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (36-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν «κενά» διαστήματα για την Εθνική, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ουκρανοί που πήραν για πρώτη φορά «κεφάλι» στο σκορ (39-36, 7.47’’), αλλά οι παίκτες του Γεραγωτέλλη βρήκαν «απάντηση» και με σουτ τριών πόντων «έκλεισαν» και την 3η περίοδο προηγούμενοι μ’ έναν πόντο 51-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ουκρανοί μπήκαν φουριόζοι πέτυχαν απανωτά καλάθια (52-51, 54-51) και πήραν μια μικρή διαφορά, αλλά και πάλι η Εθνική μας βρήκε λύσεις και πήρε ξανά προβάδισμα (61-58, 63-62), ένα λεπτό πριν το τέλος. Οι Ουκρανοί πέτυχαν καλάθι με την εθνική μας να κερδίζει φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Πεταλάς ευστόχησε στη μία βολή και το παιχνίδι πήγε στο 64-64, με τους Ουκρανούς να πετυχαίνουν τελικά το νικητήριο καλάθι στο 0.01’’ και να μπαίνουν εκείνοι με το δεξί στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 31-36, 50-51, 66-64

ΕΛΛΑΔΑ (Βασίλης Γεραγωτέλλης): Δεληγεώργης 20,   Βαβάτσικος 16, Πεταλας 11, Τσαγκαρούλης 4, Κοσκινάς 3, Ερηνακης 3, Μίλιος 3, Ντικούδης 3, Βαϊόπουλος 1, Γκανατσάς, Γλυνης, Κωνσταντάρας.

Το επόμενο παιχνίδι των ανδρών είναι την ίδια ώρα (15:30, την Κυριακή (23/6) με αντίπαλο το Ισραήλ. Αύριο (Σάββατο, 22/6) μπαίνουν στη «μάχη» της διοργάνωσης οι γυναίκες με αντίπαλο επίσης την Ουκρανία (16:30, ώρα Ελλάδος).