Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πινγκ Πονγκ Κωφών: Χάλκινο μετάλλιο στις κατηγορίες U18 και εντυπωσιακές επιδόσεις για την Ελλάδα

Η αυλαία του 15ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Κωφών Ανδρών-Γυναικών και U15-U18, που πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στη χώρα μας, έπεσε σήμερα (Παρασκευή, 25/10) στις εγκαταστάσεις του αθλητικού κέντρου SportCamp Λουτρακίου, του Δήμου Κορινθίας.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα διεξήχθη υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, με τη στήριξη της Περιφέρειας Πελοποννήσου, του Δήμου Λουτρακίου, του Οργανισμού Λιμένος Πειραιώς, του KousGroup και της AVIS.

Η Ελλάδα συμμετείχε με 9 αθλητές και αθλήτριες, αποκομίζοντας ένα χάλκινο μετάλλιο και καλά πλασαρίσματα από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.

Στα ζευγάρια των αγοριών U18, το ελληνικό δίδυμο των Σπύρου Ηλία και Κοσμά Δεληγιάννη, διαγωνιζόμενο για πρώτη φορά, ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου μαζί με την ομάδα της Πολωνίας. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε το δίδυμο από την Ουκρανία των Σκβάρτσκι-Πούχατς, το οποίο επικράτησε με 4-1 σετ του Γερμανο-Πολωνικού διδύμου Γέναν-Γιαμπλόνσκι.

Στα ζευγάρια των κοριτσιών, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ουκρανία με τις Ντεμκοβετς-Τάτους, που νίκησαν με 4-1 σετ το ζευγάρι Πυλυπένκο (Ουκρανία)-Ματιασετς (Κροατία). Στην 3η θέση βρέθηκαν οι Ζάγιατς-Νοβακόφκσι (Πολωνία).

Στις μικτές κατηγορίες U18, οι Ντέμκοβετς-Σκβάρσκι από την Ουκρανία επικράτησαν με 4-1 σετ του Ουκρανο-Γερμανικού διδύμου των Πυλυπένκο-Γέναν, καταλαμβάνοντας και αυτοί την 1η θέση.

Στα ατομικά αγωνίσματα των αγοριών

Ο Σπύρος Ηλίας κατέκτησε την 6η θέση, μετά την ήττα του από τον Ουκρανό Πουχατς με 4-0 σετ. Ο Κοσμάς Δεληγιάννης, στον ελληνικό εμφύλιο για τις θέσεις 7-8, νίκησε τον Προβατάρη με 4-0 σετ και πήρε την 7η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πολωνός Κάρολ Γιαμπλόνσκι, ο οποίος επικράτησε του Άρντα Γέναν με 4-1 σετ, ενώ στην 3η θέση βρέθηκαν οι Ντμίτρο Σκβάρσκι και Ζακάρια Κρούζε.

Η Κατερίνα Ντεμκοβετς από την Ουκρανία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με ανατροπή, νικώντας την Πολωνή Γιούλια Ζάγιατς με 4-2. Η 3η θέση ανήκε στην Ουκρανή Μαρίγια Πυλυπένκο και την Κροάτισσα Γιοζιπα Ματγιασετς.

Η 14χρονη Εριέτα Ευθυμίου δεν κατάφερε να προκριθεί από τον 1ο όμιλο, γνωρίζοντας ήττες από την Κροάτισσα Ματιασετς και την Πολωνή Σίγκιντους.

Αγωνιστικά αποτελέσματα ανδρών και γυναικών

Από την κατηγορία ανδρών-γυναικών, οι Έλληνες αθλητές κατέλαβαν την 8η θέση στο ομαδικό, ενώ οι γυναίκες κατέκτησαν την 5η θέση. Στα μικτά ζευγάρια, οι Τατασόπουλος και Μελέτη κατέλαβαν την 5η θέση.

Στην ατομική κατηγορία, η παρουσία των Ελλήνων ολοκληρώθηκε στην 1η φάση, με τον Αλέξανδρο Τατασόπουλο να πετυχαίνει δύο νίκες αλλά να μην προκρίνεται. Ο Γεράσιμος Ζαφειράτος και ο Κωνσταντίνος Ζούζουλας δεν μπόρεσαν επίσης να προκριθούν.

Και οι τρεις Ελληνίδες αθλήτριες δεν μπόρεσαν να προκριθούν. Στην ατομική κατηγορία, η Σοφία Μελέτη και η Ναταλία Σμιρνόβα ηττήθηκαν από όλους τους αντιπάλους τους. Η Εριέτα Ευθυμίου, αν και ηττήθηκε, έδειξε ότι έχει μέλλον στο άθλημα.

Αποκλειστικά αποτελέσματα στα μετάλλια

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου από τον Ουκρανό Γενάδι Ζάγκλαντι στο ατομικό ανδρών και της Σλοβάκας Εύας Νοβότνα στο ατομικό γυναικών, με την Ουκρανή Μαρία Βασίλιεβα να καταλαμβάνει τη 3η θέση στα κορίτσια.