Ευρωβόλεϊ U20: Η εθνική εφήβων ηττήθηκε με 3-0 από το Ισραήλ

Η εθνική εφήβων, με την επιστροφή του Αλέξανδρου Νανόπουλου στην αγωνιστική δράση μετά τον τραυματισμό του, δεν κατόρθωσε να επικρατήσει του Ισραήλ στην 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Ευρωβόλεϊ ανδρών Κ20 και υπέστη ήττα με 3-0 σετ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πάλεψε, ωστόσο αντιμετώπισε δυσκολίες στην υποδοχή και την επίθεση, σε αντίθεση με τους Ισραηλινούς, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Σέι Λίμπερμαν με 25 πόντους και 69% αποτελεσματικότητα, καθώς και τον Μαρκ Ρούρα με 18 πόντους.

Από την πλευρά της εθνικής, ο Αλέξανδρος Νανόπουλος σημείωσε 11 πόντους, ενώ ο Σταύρος Μούχλιας πρόσθεσε 9. Ο Άγγελος Σταθέλος σταμάτησε στους 7 πόντους και ο Νίκος Μπόνιας στους 5.

Στο πρώτο σετ, το αρχικό 4-3 υπέρ της Ελλάδας μετατράπηκε γρήγορα σε 4-7 για το Ισραήλ, το οποίο πήρε προβάδισμα. Η εθνική μας ομάδα αν και προσπάθησε να αντιδράσει με τον Κώστα Λιώση να αλλάζει πασαδόρο και διαγώνιο, η διαφορά στο σκορ παρέμεινε, καταλήγοντας στο 0-1 με 17-25.

Στο δεύτερο σετ, η εθνική μας έχασε μια σημαντική ευκαιρία καθώς οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ. Παρά την αρχική ισοπαλία 19-19, ένα άουτ σε κόντρα επίθεση του Τζάρα έδωσε προβάδισμα στο Ισραήλ και το σετ έκλεισε στο 23-25 υπέρ των Ισραηλινών.

Στο τρίτο σετ, ο Σταθέλος ισοφάρισε σε 6-6, όμως η εισαγωγή του Λίμπερμαν στο σερβίς για το Ισραήλ συνοδεύτηκε με σερί 0-4, φέρνοντας το σκορ στο 6-10. Οι Ισραηλινοί διατήρησαν την πίεση και κατέκτησαν το σετ με 16-25, οδηγώντας στην τελική ήττα 0-3.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων, ενώ οι πόντοι του Ισραήλ προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.*

Τα σετ: 0-3 (17-25, 23-25, 16-25) σε 76′

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Λιώσης): Ρούσος 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 12% άριστες), Σταυρόπουλος, Νανόπουλος 11 (10/24 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 25% άριστες), Μπόνιας 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Σταθέλος 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μούχλιας 9 (8/23 επ., 1 άσσος) / Πηλίτσης (λ, 65% υπ. – 40% άριστες), Δοροβάτας (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Σουσουρίδης, Τζάρας 1 (1/5 επ.), Κοντοστάθης 1 (1/3 επ.).

ΙΣΡΑΗΛ (Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς): Λίμπερμαν 25 (20/29 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 71% υπ. – 38% άριστες), Τσάνσκι 2 (2/3 επ.), Κοπίλεβιτς 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ρούρα 18 (15/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαρόν 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Μάρτεν 1 (1/11 επ., 73% υπ. – 26% άριστες) / Χαλάτσμι (λ, 44% υπ. – 0% άριστες), Αλφάσι, Ασκινάζι.