Εξαιρετική επίδοση για τον Χιώνη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωφών στην Πολωνία

Το δεύτερο του μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου Κωφών 2024, που διεξάγεται έως την Κυριακή (15/9) στην Πολωνία, κατέκτησε ο Παναγιώτης Χιώνης. Μετά το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα του σπριντ, αναδείχθηκε «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής στην ατομική χρονομέτρηση.

Ο «χρυσός» παγκόσμιος πρωταθλητής κωφών, πριν από δύο ημέρες στο σπριντ, βρέθηκε πολύ κοντά στο χρυσό μετάλλιο και στην ατομική χρονομέτρηση, καθώς τερμάτισε 40’’ πίσω από τον πρώτο, ενώ ο δεύτερος, ο οποίος αγωνιζόταν στην έδρα του, τερμάτισε μόλις 2’’ μπροστά από τον Έλληνα ποδηλάτη.

Πρώτος ήταν ο Γερμανός Μαξ Γελε με χρόνο 38:40.59 και δεύτερος ο Πολωνός Πάβελ Αρτσιζέφσκι με χρόνο 39:24.71, με τον Χιώνη να τερματίζει σε 39:27.39.

Την προσεχή Παρασκευή (13/9) αγωνίζονται ο Παναγιώτης Χιώνης και ο Μανώλης Αγγελίδης στο αγώνισμα των πόντων (18:00).