Φαμαλικάο και Μπενφίκα συνεχίζουν αήττητες στην Primeira Liga

Η Φαμαλικάο παραμένει αήττητη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές της Primeira Liga, επικρατώντας με 1-0 της Μποαβίστα χάρη στο γκολ του 19χρονου Γκουστάβο Σα στο 6ο λεπτό, χωρίς να επιτρέψει αντίκτυπο από τους φιλοξενούμενους.

Η Μπενφίκα πέτυχε επίσης νίκη με 1-0 στην έδρα της, κερδίζοντας την Εστρέλα Αμαδόρα. Ο Τούρκος μέσος, Ορκούν Κοκτσού, σημείωσε το μοναδικό γκολ στο 19ο λεπτό. Ο Έλληνας επιθετικός Βαγγέλης Παυλίδης ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 86ο λεπτό από τον Βραζιλιάνο Αρτούρ Καμπράλ.

Μετά τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, και η Πόρτο έκανε το 3Χ3 στο ξεκίνημα του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Οι «δράκοι» επικράτησαν 2-0 της Ρίο Άβε στο «Ντραγκάο» με γκολ των Γκαλένο και Νίκο στο πρώτο μέρος, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τη Σπόρτινγκ. Βασικός για την Πόρτο ήταν ο Μάριος Βρουσάι που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο.