Φατί, συλλέκτης ρεκόρ πριν γίνει 18 ετών!

Συλλέκτης ρεκόρ αποδεικνύεται ο Ανσού Φατί, πριν κλείσει τα 18 του χρόνια. Συνεχίζοντας να γράφει ιστορία, αφού «έσπασε» σχεδόν όλα τα ρεκόρ ως παίκτης της Μπαρτσελόνα, χθες (6/9) έγινε ο νεότερος σκόρερ με την εθνική ομάδα, σε ηλικία μόλις 17 ετών και 311 ημερών, στη νίκη (4-0) επί της Ουκρανίας για το Nations League.

Ακολουθούν όλα τα ρεκόρ που έχει καταφέρει ο Φατί στην παρθενική επαγγελματική σεζόν της καριέρας του, όπως τα παρουσίασε η ισπανική εφημερίδα «mundo deportivo»:

1. Ο δεύτερος νεότερος παίκτης που έκανε το ντεμπούτο του στη LaLiga με την Μπαρτσελόνα (25 Αυγούστου 2019), σε ηλικία 16 ετών και 298 ημερών. Ο Φατί έκανε το ντεμπούτο του εναντίον της Μπέτις, αντικαθιστώντας τον Πέρες στο 78ο λεπτό, σε έναν αγώνα στον οποίο η Μπαρτσελόνα νίκησε με 5-2 στο Camp Nou.

2. Ο νεότερος παίκτης που σκόραρε με την Μπαρτσελόνα στη La Liga (31 Αυγούστου 2019). Ήταν στις 31 Αυγούστου 2019, εναντίον της Οσασούνα, σε ηλικία 16 ετών και 304 ημερών.

3. Ο νεότερος ποδοσφαιριστής που άρχισε ως βασικός στο Camp Nou (14 Σεπτεμβρίου 2019). Σε ένα παιχνίδι εναντίον της Βαλένθια στο Camp Nou, όπου οι Καταλανοί κέρδισαν 5-2. Το έκανε σε ηλικία 16 ετών και 318 ημερών.

4. Ο νεότερος παίκτης που σκόραρε και έδωσε ασίστ στο πρωτάθλημα (14 Σεπτεμβρίου 2019). Εναντίον της Βαλένθια στο Camp Nou, όταν σε μόλις επτά λεπτά, έγινε ο νεότερος παίκτης που σκόραρε και έδωσε ασίστ στο ίδιο παιχνίδι, σε ηλικία 16 ετών και 318 ημερών.

5. Ο νεότερος σκόρερ στο Camp Nou (14 Σεπτεμβρίου 2019). Στη νίκη ενάντια στη Βαλένθια έγινε ο νεότερος σκόρερ, είτε για την Μπαρτσελόνα, είτε για  μια ομάδα που ήταν φιλοξενούμενη, σε ηλικία 16 ετών και 318 ημερών.

6. Ο νεότερος που έκανε το ντεμπούτο του στο Champions League με την Barça (17 Σεπτεμβρίου 2019). Σε ηλικία 16 ετών και 321 ημερών, στον αγώνα του Signal Iduna Park εναντίον της Ντόρτμουντ, στον οποίο έπαιξε 59 λεπτά, έως ότου αντικαταστάθηκε από τον Λιονέλ Μέσι.

7. Ο δεύτερος νεότερος παίκτης που έκανε ντεμπούτο με την U21 (15 Οκτωβρίου 2019). Στον προκριματικό αγώνα για το U21 Euro, συμμετείχε στα τελευταία 10 λεπτά εναντίον του Μαυροβουνίου, σε ηλικία 16 ετών, 11 μηνών και 14 ημερών. Πρώτος εξακολουθεί ο πρώην παίκτης της Μπαρτσελόνα, Μπόγιαν Κρκιτς.

8. Ο νεότερος σκόρερ στο Champions League (10 Δεκεμβρίου 2019). Την τελευταία αγωνιστική των ομίλων, ο Ανσού Φατί έγραψε Ιστορία στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση ενάντια στην Ίντερ στο San Siro. Mπήκε στο γήπεδο στο 85ο λεπτό, και μόλις ένα λεπτό αργότερα, σημείωσε το νικητήριο γκολ (1-2). Ένα γκολ που τον έκανε  τον νεότερο σκόρερ στην Ιστορία του Champions League, μόλις σε ηλικία 17 ετών και 40 ημερών.

9. Τα πρώτα δύο γκολ σε έναν αγώνα (2 Φεβρουαρίου 2020). Στον αγώνα Μπαρτσελόνα-Λεβάντε για την 22η αγωνιστική της σεζόν 2019-20, έγινε ο νεότερος παίκτης που πέτυχε δύο γκολ στον ίδιο αγώνα στην Ιστορία του πρωταθλήματος. Το έκανε, όντας μόλις 17 ετών και 94 ημερών. Με αυτόν τον τρόπο, ξεπέρασε τον Χουάνμι, ο οποίος το 2010 το πέτυχε σε ηλικία 17 ετών και 115 ημέρών, φορώντας τη φανέλα της Μάλαγα.

10. Ο δεύτερος νεότερος που έκανε ντεμπούτο με την εθνική Ισπανίας (3 Σεπτεμβρίου 2020). Την περασμένη Πέμπτη (3/9), την πρώτη ημέρα του UEFA Nations League 2020-21, ο Λούις Ενρίκε πέρασε τον Άνσου Φατί στο δεύτερο ημίχρονο. Τα 45 λεπτά αυτά τον έκαναν τον δεύτερο νεότερο ποδοσφαιριστή που έπαιξε για την εθνική ομάδα. Το ρεκόρ κατέχει ο Θουμπιέτα, Βάσκος ποδοσφαιριστής από τις δεκαετίες του ’30 και του ’50.

11. Ο νεότερος σκόρερ με την εθνική ομάδα. Στις 6 Σεπτεμβρίου 2020, ο Φατί έγινε ο νεότερος σκόρερ της εθνικής Ισπανίας. Με το γκολ που σημείωσε εναντίον της Ουκρανίας, σε ηλικία μόλις 17 ετών και 311 ημερών, ξεπέρασε τον Εραθκίν, ο οποίος σκόραρε σε ηλικία 18 ετών και 344 ημερών το 1925!