Φέγενορντ – Μπενφίκα 3-1: Θρίαμβος των Ολλανδών στη Λισαβόνα

Η Φέγενορντ υπερίσχυσε της Μπενφίκα με 3-1, σημειώνοντας σπουδαία νίκη στη Λισαβόνα για τη φάση των ομίλων του Champions League. Η Φέγενορντ σόκαρε από το πρώτο ημίχρονο τη Μπενφίκα, του βασικού Βαγγέλη Παυλίδη, και έφυγε με σπουδαίο διπλό (3-1) από τη Λισαβόνα, με τα γκολ των Ουέντα (12’) και Μιλάμπο (33’, 90’ +2). Η Μπενφίκα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 19ο λεπτό, η πανέμορφη εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μαρία βρήκε τον Μπα στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο τελευταίος σημάδεψε την κάθετη δοκό. Οι Ολλανδοί άλλαξαν τη μπάλα με ταχύτητα, ο Χουάνγκ έδωσε κάθετα στον Παϊσάο, που διαγώνια βρήκε τον Ουέντα, ανοίγοντας το σκορ. Τα παιδικά λάθη στην άμυνα της Μπενφίκα οδήγησαν στο δεύτερο γκολ των Ολλανδών, όταν ο Ουέντα σκόραρε ξανά στο 33’ με ωραίο συνδυασμό.

Οι Πορτογάλοι αντέτειναν με τον Ακτούρκογλου στο δεύτερο μέρος, μειώνοντας στο 66ο λεπτό. Η Μπενφίκα συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση, αλλά οι Ολλανδοί, φαίνεται, καθόρισαν την τύχη του αγώνα, όταν στα καθυστερήσεις ο Μιλάμπο διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Ο τρόπος που άντεξε η Φέγενορντ την πίεση άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού, οδηγώντας στα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και στη σπουδαία νίκη.

Στην επόμενη αγωνιστική της, η Μπενφίκα θα αντιμετωπίσει τη Μπάγερν Μονάχου, ενώ η Φέγενορντ υποδέχεται τη Ζάλτσμπουργκ στην Ολλανδία.