Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 94-80: Κατώτερος των περιστάσεων (vid & pics)

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την κακή του εμάνιση στο β ημίχρονο και μοιραία γνώρισε την ήττα στην Τουρκία για την 20ή αγωνιστική της Euroleague.

Οι Πειραιώτες στην τρίτη περίοδο, δέχθηκαν 30 πόντους –με 7/9 τρίποντα των γηπεδούχων- και χωρίς να μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, γνώρισαν μοιραία την ήττα στην Κωνσταντινούπολη με 94-80

Μια καθοριστική φάση για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή του Μπαρτζώκα. Συγκεκριμένα στα 2’56” για το τέλος της δεύτερης περιόδου του αγώνα ο προπονητής του Ολυμπιακού είχε δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές (για διαμαρτυρία στους διαιτητές) με αποτέλεσμα να οδηγηθεί τα αποδυτήρια της “Ούλκερ Αρένα”.

Αρχικά ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης (Μιγκέλ Άνχελ Πέρεθ) τον χρέωσε με τεχνική ποινή, αλλά οι διαμαρτυρίες του δεν σταμάτησαν και ενώ κατευθυνόταν προς τον πάγκο του για το τάιμ άουτ, χρεώθηκε άμεσα με δεύτερη τεχνική ποινή που σήμαινε και την αποβολή του.

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον ρεκόρ 12-6, αλλά παραμένει στην τετράδα, ενώ η Φενέρ ανέβηκε στο 8-10 και ελπίζει να μπεί στην οχτάδα.