FIBA Europe Cup: Το Μαρούσι φέρνει τις νίκες του στο 2-0

Το Μαρούσι πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup, μετά από μια νικηφόρα εμφάνιση στο Αζερμπαϊτζάν απέναντι στη Σαμπάχ, με τελικό σκορ 82-70. Με αυτή τη νίκη, υποχρέωσε τους γηπεδούχους στη δεύτερη ήττα τους .

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας διευκόλυνε το έργο των παικτών του Νίκου Βετούλα στην αποψινή αναμέτρηση. Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε το Μαρούσι στο -2 (27-25), η ομάδα περιόρισε τους γηπεδούχους στους 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή και ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +1 (40-41).

Δίχως να χάσει την αμυντική συνοχή του, το Μαρούσι κράτησε και πάλι στους 13 πόντους τη Σαμπάχ στο τρίτο δεκάλεπτο, εξασφαλίζοντας διαφορά +9 πόντων στο 30΄ (53-62). Ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα, η ομάδα εκτόξευσε τη διαφορά στο 38΄ στο +14 (63-77) και δεν κοίταξε πίσω μέχρι το φινάλε .

Οι Κάμερον Ρέινολντς και Χάρης Γιαννόπουλος ηγήθηκαν της επίθεσης του Μαρούσι, σημειώνοντας από 20 πόντους, ενώ ο Έλβαρ Φρίντρικσον πρόσθεσε 16 πόντους και 9 ασίστ. Πολύτιμος ήταν και ο Ισμαέλ Σανόγκο με νταμπλ νταμπλ (11π., 11ρ.). Από τους γηπεδούχους, ο Καμ’Ρον Μπλου ξεχώρισε με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 40-41, 53-62,