Φιορεντίνα: Θρίαμβος και Δραματική Πρόκριση στη League Phase του Conference League

Η Φιορεντίνα πέρασε από δύσκολες στιγμές στην Ουγγαρία, τελικά επικρατώντας της Ακαδημίας Πούσκας με 5-4 στα πέναλτι, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στη League Phase του Conference League. Οι βιόλα, φετινοί φιναλίστ της διοργάνωσης, είχαν προηγηθεί 3-3 στο Αρτέμιο Φράνκι και στη ρεβάνς προηγήθηκαν στο 59’ με τον Κεάν, φαινομενικά διασφαλίζοντας την πρόκριση. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις, ο Ρανιέρι υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε, επιτρέποντας στον Ζολτ Νάγκι να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (1-1). Εκεί, η ιταλική ομάδα έμεινε με εννέα παίκτες λόγω της αποβολής και του Κομούτσο, αλλά οι Μαγυάροι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή. Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Ντε Χέα απέκρουσε το σουτ του Σόλνοκι, σώζοντας τη Φιορεντίνα από έναν ταπεινωτικό αποκλεισμό.

Δύσκολες στιγμές πέρασαν και οι Τσέλσι και Χαϊντενχάιμ για να προκριθούν στη League Phase. Οι Λονδρέζοι, παρά τη νίκη τους 2-0 στο Στάμφορντ Μπριτζ επί της Σερβέτ και το γρήγορο προβάδισμα στην Ελβετία με πέναλτι του Ενκουνκού, είδαν τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τα τέρματα των Γκιγεμενό (32’) και Κριβέλι (72’), αλλά τελικά κρατήθηκαν στο 2-1 μέχρι το τέλος.

Αναφορικά με τη Χαϊντενχάιμ, η ομάδα βρέθηκε να χάνει 2-1 από τη Χάκεν στο γήπεδό της, η οποία είχε νικήσει στην Σουηδία. Ωστόσο, με γκολ των Βάνερ (84’) και Χόνσακ (90+2’) κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να κερδίσει 3-2, εξασφαλίζοντας την πρόκριση. Η Μπέτις, από την άλλη, προκρίθηκε πιο άνετα, νικώντας τη ουκρανική Κρίβμπας με 3-0 στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν της Σεβίλης.

Δύο κυπριακές ομάδες εξασφάλισαν νωρίτερα την πρόκριση στη League Phase. Η Πάφος νίκησε 3-0 τη Κλουζ στη Λεμεσό, ανατρέποντας την ήττα της (1-0) στη Ρουμανία, με γκολ από τους Ζαζά (28’), Γκόλνταρ (31’) και Τάνκοβιτς με πέναλτι (49’). Η Ομόνοια, αν και ηττήθηκε 1-0 στο Αζερμπαϊτζάν από τη Ζίρε, δεν είχε πρόβλημα να προκριθεί, καθώς είχε κερδίσει με 6-0 στη Λευκωσία. Στη League Phase προκρίθηκε και ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος αποκλείστηκε από την λετονική RFS στα πέναλτι στο Europa League.

Η Νόα πανηγύρισε μια ιστορική πρόκριση, αποκλείοντας μετά την ΑΕΚ και τη Ρουζόμπεροκ. Παρά την ισοφάριση των Σλοβάκων στο 3-0 του πρώτου αγώνα και την αποβολή του Σάντος στο 70’, η ομάδα από την Αρμενία πέτυχε το χρυσό γκολ στο 88’ με τον Αϊας. Η Σεντ Γκάλεν κατάφερε επίσης να φτάσει στην πρόκριση, αποκλείοντας την Τράμπζονσπορ με 5-4 στα πέναλτι.

Σημειώνεται ότι η αναμέτρηση της Ολίμπια Λιουμπλιάνα με τη Ριέκα διακόπηκε για περίπου μισή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο λόγω επεισοδίων. Η ομάδα της Σλοβενίας τελικά επικράτησε με 5-0 και πήρε άνετα την πρόκριση.

Στις αναμετρήσεις ρεβάνς για τα πλέι-οφ του Conference League (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης) τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Σεντ Πάτρικς Αθλέτικς (Ιρλανδία)    2-0  (0-0)

* Προκρίθηκε η Μπασακσεχίρ με συνολικό σκορ 2-0

Γάνδη (Βέλγιο)-Παρτιζάν (Σερβία)                            1-0  (1-0)

* Προκρίθηκε η Γάνδη με συνολικό σκορ 2-0

Αστάνα (Καζακστάν)-Μπραν (Νορβηγία)                         3-0  (0-2)

* Προκρίθηκε η Αστάνα με συνολικό σκορ 3-2

Ελσίνκι (Φινλανδία)-Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)                  2-1  (2-2)

* Προκρίθηκε η Ελσίνκι με συνολικό σκορ 4-3

Ζίρε (Αζερμπαϊτζάν)-Ομόνοια (Κύπρος)                        1-0  (0-6)

* Προκρίθηκε η Ομόνοια με συνολικό σκορ 6-1

Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)-Νόα (Αρμενία)                        3-1  (0-3)

* Προκρίθηκε η Νόα με συνολικό σκορ 4-3

Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Σεντ Γκάλεν (Ελβετία)                1-1  (0-0) παρ.

* Προκρίθηκε η Σεντ Γκάλεν με 5-4 στα πέναλτι

Πάκσι (Ουγγαρία)-Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)                  0-3  (2-2)

* Προκρίθηκε η Μλάντα Μπόλεσλαβ με συνολικό σκορ 5-2

Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Ριέκα (Κροατία)              5-0  (1-1)

* Προκρίθηκε η Ολίμπια με συνολικό σκορ 6-1

Πάφος (Κύπρος)-Κλουζ (Ρουμανία)                             3-0  (0-1)

* Προκρίθηκε η Πάφος με συνολικό σκορ 3-1

Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)-Πανεβέζις (Λιθουανία)               0-0  (3-0)

* Προκρίθηκαν οι Δε Νιου Σέιντς με συνολικό σκορ 3-0

UE Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-Βίκινγκουρ (Ισλανδία)              0-0  (0-5)

* Προκρίθηκε η Βίκινγκουρ με συνολικό σκορ 5-0

Ζρίνσκι Μόσταρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Γκιμαράες (Πορτογαλία)   0-4  (0-3)

* Προκρίθηκε η Γκιμαράες με συνολικό σκορ 7-0

Σερκλ Μπριζ (Βέλγιο)-Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία)              1-4  (6-1)

* Προκρίθηκε η Σερκλ Μπριζ με συνολικό σκορ 7-5

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Λανς (Γαλλία)                        2-0  (1-2)

* Προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός με συνολικό σκορ 3-2

Ντρίτα (Κόσοβο)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)                  0-1  (0-2)

* Προκρίθηκε η Λέγκια με συνολικό σκορ 3-0

Κιλμάρνοκ (Σκωτία)-Κοπεγχάγη (Δανία)                        1-1  (0-2)

* Προκρίθηκε η Κοπεγχάγη με συνολικό σκορ 3-1

Τσέλιε (Σλοβενία)-Πιούνικ (Αρμενία)                         4-1  (0-1)

* Η Τσέλιε προκρίθηκε με συνολικό σκορ 4-2

Μάριμπορ (Σλοβενία)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία)                 0-1  (0-1)

* Προκρίθηκε η Τζουργκάρντεν με συνολικό σκορ 2-0

Χαϊντενχάιμ (Γερμανία)-Χάκεν (Σουηδία)                      3-2  (2-1)

* Προκρίθηκε η Χαϊντενχάιμ με συνολικό σκορ 5-3

Σερβέτ (Ελβετία)-Τσέλσι (Αγγλία)                            2-1  (0-2)

* Προκρίθηκε η Τσέλσι με συνολικό σκορ 3-2

Λαρν (Β. Ιρλανδία)-Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)            3-1  (1-2)

* Προκρίθηκε η Λαρν με συνολικό σκορ 4-3

Ακαδημία Πούσκας (Ουγγαρία)-Φιορεντίνα (Ιταλία)             1-1  (3-3) παρ.

* Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με 5-4 στα πέναλτι

Μπέτις (Ισπανία)-Κρίβμπας (Ουκρανία)                        3-0  (2-0)

* Προκρίθηκε η Μπέτις με συνολικό σκορ 5-0

* Η κλήρωση της League Phase του Conference League θα πραγματοποιηθεί στις 30/8 (15:30) στο Μονακό.