EUROKINISSI/ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ

Football League: Δεσπόζει το σαββατιάτικο ντέρμπι ανόδου, Βέροιας – Πανσερραϊκού

Το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Βέροια και Πανσερραϊκό, που ανοίγει χρονικά την αυλαία της αγωνιστικής το Σάββατο (17.00, ΕΡΤ3) στην Ημαθία, ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 14ης μέρας για τη Φούτμπολ Λιγκ.

Στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου, τα “λιοντάρια” είχαν κερδίσει 1-0 τους Βεροιώτες (γκολ Ολαϊτάν στο 85΄).

Οι δυο ιστορικές ομάδες της Μακεδονίας μοιράζονται την κορυφή του Βορρά, μαζί με την Καβάλα (η οποία μάλιστα έχει και ματς λιγότερο, το εξ’ αναβολής με τον Θεσπρωτό εντός), σε τριπλή συγκατοίκηση.

Υπενθυμίζεται οτι οι δυο πρώτες και ισάριθμες δεύτερες ομάδες από τους δυο ομίλους (Βορρά και Νότο, σύνολο τέσσερις) παίρνουν τα εισιτήρια ανόδου στη Super League 2, εκτός αν προχωρήσει τελικά η πολυσυζητημένη αναδιάρθρωση κατηγοριών.

Την αγωνιστική που Βέροια και Πανσερραϊκός θα διασταυρώνουν τα ξίφη τους στην πρωτεύουσα της Ημαθίας (η “Βασίλισσα” του Βορρά προέρχεται από ισοπαλία στην Αριδαία, οι Σερραίοι από τρεις σερί νίκες εντός, όλες με 1-0), οι Καβαλιώτες θα φιλοξενούν την Κυριακή την Τρίγλια.

Αναλυτικά το πρόγραμμα tης 14ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του Βορρά:

Σάββατο 29/5, 17.00, ΕΡΤ3

Βέροια-Πανσερραϊκός

Κυριακή 30/5, 17:00

Πιερικός-Απόλλων Πόντου

ΑΕΠ Κοζάνης-Θεσπρωτός

Ολυμπιακός Βόλου-Αλμωπός Αριδαίας

Καβάλα-Τρίγλια

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΒΟΡΡΑ

ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ ΓΚΟΛ

  1. Βέροια 28 17-2
  2. Καβάλα 28 24-9
  3. Πανσερραϊκός 28 17-6
  4. Πιερικός 20 14-14
  5. Ολυμπιακός Βόλου 16 11-13
  6. Τρίγλια 15 8-11
  7. Αλμωπός Αριδαίας 14 13-14
  8. Θεσπρωτός 11 8-14
  9. Απόλλων Πόντου 11 9-17
  10. ΑΕΠ Κοζάνης 4 4-25

*Oι Καβάλα, Απόλλων Πόντου, Ολυμπιακός Βόλου και Θεσπρωτός έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.

ΝΟΤΟΣ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 29/5, 16.00

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ-ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 30/5, 17.00

ΕΠΙΣΚΟΠΗ-ΑΙΓΑΛΕΩ (16.00)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ

ΙΑΛΥΣΟΣ-ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ

ΡΟΔΟΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΝΟΤΟΥ

ΟΜΑΔΑ ΑΓΩΝΕΣ ΒΑΘΜΟΙ

1     ΚΑΛΑΜΑΤΑ       13     25

2       ΚΑΛΛΙΘΕΑ        12     24

3       ΡΟΔΟΣ     12     20

4       ΕΠΙΣΚΟΠΗ        13     18

5       ΙΑΛΥΣΟΣ  13     18

6       ΑΙΓΑΛΕΩ  13     17

7       ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ     12     14

8       ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ    13     13

9       ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ       11     8

10     ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ         12     7

Δείτε επίσης: Γκουαρντιόλα: «Στον τελικό θα… υποφέρουμε, φυσιολογικά άγχος και νευρικότητα»