«Φωτιά» στη La Liga έβαλε η Λεβάντε

«Φωτιά» στην κορυφή της βαθμολογίας έβαλε σήμερα η Λεβάντε, καθώς νίκησε μέσα στη Μαδρίτη με 2-0 την πρωτοπόρο Ατλέτικο, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της La Liga. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν στο 30ο λεπτό ο Χοσέ Λουίς Μοράλες και στις καθυστερήσεις ο Ντε Φρούτος.

Την περασμένη Τετάρτη (17/02) οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί ξανά στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης της 2ης αγωνιστικής, με το συγκρότημα από την Βαλένθια, στην έδρα της, να «κόβει» άλλους δύο βαθμούς από τους «ροχιμπλάνκος» 1-1.

Απόψε προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, η Ατλέτικο πίεσε πάρα πολύ στην επανάληψη όπου έχασε πολλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Σουάρες με απευθείας φάουλ και δύο τετ-α-τετ του Ζοάο Φέλιξ.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε είχε βγει όλη μπροστά στις καθυστερήσεις για να ισοφαρίσει και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντεμπελέ, ο Ντε Φρούτος από τη μεσαία γραμμή πλάσασε στην άδεια εστία των γηπεδούχων, μιας και ο Όμπλακ είχε μεταφερθεί στην αντίπαλη περιοχή στην τελεθυταία προσπάθεια της ομάδας του να φτάσει στο 1-1..

Νωρίτερα, η Ελτσε ανάσανε βαθμολογικά, καθώς νίκησε στην έδρα της την Εϊμπάρ με 1-0 και ελπίζει να καταφέρει ν’ αποφύγει τον υποβιβασμό.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντάνι Κάλβο στο 33ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί πως η σημερινή νίκη ήταν η πρώτη για την Ελτσε, μετά από τέσσερις μήνες (!) και μάλιστα στο ντεμπούτο του Φραν Εσγκριμπά στον πάγκο της. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής της La Liga και η βαθμολογία:

Μπέτις-Χετάφε                1-0