Γάνδη και Μπασακσεχίρ Προκρίνονται στη League Phase του Conference League

Η Γάνδη έχει γίνει η πρώτη ομάδα από τα play offs του Conference League που εξασφάλισε την πρόκριση στη League Phase. Η βελγική ομάδα, μετά τη νίκη της 1-0 στο Βελιγράδι, επικράτησε και εντός έδρας με 1-0 χθες το βράδυ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση με συνολικό σκορ 2-0, αποκλείοντας τους Σέρβους. Το γκολ της Γάνδης σημείωσε ο Ματίας Ντελόρτζ στο 88ο λεπτό.

Ακολούθως, η Μπασακσεχίρ έγινε η δεύτερη ομάδα που προκρίνεται από τα play offs, φτάνοντας έτσι στις 36 συνολικά ομάδες της League Phase. Στην Ιρλανδία, ο τουρκικός σύλλογος είχε προηγηθεί με «λευκή» ισοπαλία, αλλά χθες (28/8) πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Σεντ Πάτρικς Αθλέτικς, εξασφαλίζοντας και αυτή την πρόκριση. Ο Ομέρ Σαχινέρ άνοιξε το σκορ στο 64ο λεπτό, ενώ η Σεντ Πάτρικς έμεινε με δέκα παίκτες στο 81ο λεπτό, όταν δέχθηκε κόκκινη κάρτα ο Άαρον Μπόλγκερ. Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή και ο Ολιβιέ Κεμέν διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 82ο λεπτό.

Στις αναμετρήσεις ρεβάνς για τα πλέι οφ του Conference League, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Σεντ Πάτρικς Αθλέτικς (Ιρλανδία) 2-0 (0-0)

* Προκρίθηκε η Μπασακσεχίρ με σκορ 2-0

Γάνδη (Βέλγιο)-Παρτιζάν (Σερβία) 1-0 (1-0)

* Προκρίθηκε η Γάνδη με σκορ 2-0

Αστάνα (Καζακστάν)-Μπραν (Νορβηγία) 17:00 (0-2)

Ελσίνκι (Φινλανδία)-Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε) 19:00 (2-2)

Ζίρε (Αζερμπαϊτζάν)-Ομόνοια (Κύπρος) 19:00 (0-6)

Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)-Νόα (Αρμενία) 19:30 (0-3)

Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Σεντ Γκάλεν (Ελβετία) 20:00 (0-0)

Πάκσι (Ουγγαρία)-Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία) 20:00 (2-2)

Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Ριέκα (Κροατία) 20:00 (1-1)

Πάφος (Κύπρος)-Κλουζ (Ρουμανία) 20:00 (0-1)

Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)-Πανεβέζις (Λιθουανία) 20:30 (3-0)

UE Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-Βίκινγκουρ (Ισλανδία) 21:00 (0-5)

Ζρίνσκι Μόσταρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Γκιμαράες (Πορτογαλία) 21:00 (0-3)

Σερκλ Μπριζ (Βέλγιο)-Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία) 21:00 (6-1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Λανς (Γαλλία) 21:00 (1-2)

Ντρίτα (Κόσοβο)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 21:00 (0-2)

Κιλμάρνοκ (Σκωτία)-Κοπεγχάγη (Δανία) 21:00 (0-2)

Τσέλιε (Σλοβενία)-Πιούνικ (Αρμενία) 21:15 (0-1)

Μάριμπορ (Σλοβενία)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία) 21:15 (0-1)

Χαϊντενχάιμ (Γερμανία)-Χάκεν (Σουηδία) 21:30 (2-1)

Σερβέτ (Ελβετία)-Τσέλσι (Αγγλία) 21:30 (0-2)

Λαρν (Β. Ιρλανδία)-Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) 22:00 (1-2)

Ακαδημία Πούσκας (Ουγγαρία)-Φιορεντίνα (Ιταλία) 22:00 (3-3)

Μπέτις (Ισπανία)-Κρίβμπας (Ουκρανία) 22:00 (2-0)

Η κλήρωση της League phase του Conference League θα πραγματοποιηθεί στις 30/8 (15:30) στο Μονακό.