Γεμάτη αγκάθια η ευρωπαϊκή πορεία του Προμηθέα – Δεύτερη ήττα σε δύο αγώνες στο Eurocup

Από την Γραν Κανάρια

Την δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον Β’ όμιλο του EuroCup, υπέστη ο Προμηθέας Πατρών.

Οι Αχαιοί καταρρίφθηκαν με το τελικό σκόρ να είναι 81-85 από την Γραν Κανάρια στο «Δ. Τόφαλος», με τους Ισπανούς να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 1-1.

Ο αγώνας

Ο Αϊζάια Μάιλς κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Γκραν Κανάρια (25-25), σημειώνοντας 11 πόντους με 1/1 δίποντο, 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι παίκτες του Λουίς Κασιμίρο σούταραν με 62.5% πίσω από τα 6μ.75 (5/8) απέναντι στους Ίβηρες που βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τζον Σούρνα (10π., 4ριμπ.).

Ακολούθως, η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 40-46 με τον Κρις Κρέιμερ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 44-49, βελτιώνοντας το ποσοστό της στο τρίποντο. Ο Προμηθέας αντέδρασε στη συνέχεια και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τζεράι Γκραντ, ο οποίος έκανε το 54-53 με 2/2 βολές ενώ ο Ντίλαν Ένις διαμόρφωσε το 66-66 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Η Γκραν Κανάρια είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό «μπλακ άουτ» του Προμηθέα κι εν τέλει, έφτασε στη νίκη με 81-85. Ο Προμηθέας Πατρών πλήρωσε ουσιαστικά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να σκοράρει την ώρα που η Γκραν Κανάρια έκανε την αντεπίθεση της, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη δεύτερη διαδοχική ήττα τους στο EuroCup