ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

«Γεμάτο» ματς και νίκη για Ολυμπιακό (2-4) στο «Βικελίδης»

Σε μία αναμέτρηση χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Ολυμπιακός πέρασε με το νικηφόρο 2-4 από το «Κλεάνθης Βικελίδης», με αμφότερες τις ομάδες να δημιουργούν πλήθος ευκαιριών.

Η εικόνα του αγώνα

Το σφυροκόπημα μπροστά από τις δύο εστίες ξεκίνησε από νωρίς, με την πιο σημαντική ευκαιρία του Ολυμπιακού να είναι το δοκάρι του Τοροσίδη στο 18′. Οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 34′, με τον Μασούρα να αξιοποιεί την ασίστ του Καμαρά. Στο 42′ ο Φετφατζίδης έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, στέλνοντας με το δεξί (σ.σ. το «κακό» του πόδι) την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αλέν. Σαν να μην έφτανε αυτό… ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2 με τον Χασάν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Οι Πειραιώτες μπήκαν φουριόζοι και στην επανάληψη, με τον Μασούρα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 49′, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-3. Επτά λεπτά αργότερα ο Φετφατζίδης μείωσε σε 1-3 με πανέμορφο σουτ εκτός της μεγάλης περιοχής. Στο 66′ ο Χασάν κέρδισε πέναλτι από τον Δεληζήση, εκτελώντας το εύστοχα για το 1-4. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο νεαρός Μπαγκαλιάνης με εξαιρετική κεφαλιά στο 86′.

Οι συνθέσεις

Άρης (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Μπακούτσης, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Ροζ, Σάσα (80΄Διαμαντόπουλος), Ματίγια, Γκάμα, Μαρτίνες, Φετφατζίδης, Μαντσίνι.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Αλέν (77΄Τζολάκης), Τοροσίδης, Σεμέδο, Σισέ, Γκασπάρ (57΄Ραντζέλοβιτς), Καφού, Μπουχαλάκης, Καμαρά (57΄Μπρούνο), Μασούρας (69΄Βαλμπουενά), Χασάν, Λοβέρα (69΄Ξενιτίδης).