Γιουβέντους: Εντυπωσιακή νίκη 3-0 στην Τζένοα

Η Γιουβέντους σημείωσε την πρώτη της νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, επικρατώντας με 3-0 της Τζένοα εκτός έδρας για την 6η αγωνιστική της Serie A. Με αυτή τη νίκη, οι «Μπιανκονέρι» ανέβηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς, έχοντας ωστόσο ένα ματς περισσότερο από τις Τορίνο (11β.) και Νάπολι (10β.). Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ντούσαν Βλάχοβιτς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και συνεισέφερε στην εξασφάλιση των τριών βαθμών για τη Γιουβέντους.

Στις καθυστερήσεις, ο Κονσεϊσάο σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι, με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να σκοράρει το 1-0. Ο Σέρβος ποδοσφαιριστής σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 55’ με διαγώνιο σουτ, διευρύνοντας τη διαφορά στους δύο τέρματα.

Στο 88’, ο Περίν έδειξε τις ικανότητές του σταματώντας τον Πιναμόντι, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Κονσεϊσάο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με ένα ωραίο σουτ εν κινήσει, γράφοντας το 3-0.

Για την Τζένοα αγωνίστηκαν οι: Γκολίνι, Ντε Βίντερ, Βάσκεζ, Μπάνι, Ζανόλι (85’ Σαμπέγι), Φρόιντρουπ, Μπαντέγι, Μιρέτι (69’ Κάσα), Αχανόρ (69’ Ματούρο), Πιναμόντι, Βιτίνια (69’ Ανιέκε).

Για τη Γιουβέντους: Περίν, Ντανίλο, Μπρέμερ, Καλουλού (74’ Σαβόνα), Ρούχι (74’ Καμπιάσο), Μακένι (62’ Ντάγκλας Λουίζ), Φατζιόλι, Γκονζάλεζ (62’ Κονσεϊσάο), Κόουπμαϊνερς, Γιλντίζ(74’ Τουράμ), Βλάχοβιτς.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής περιλαμβάνουν:

Παρασκευή 27/09: Μίλαν-Λέτσε 3-0

Σάββατο 28/09: Ουντινέζε-Ίντερ 2-3, ΤζένοαΓιουβέντους 0-3, Μπολόνια-Αταλάντα 21:45

Κυριακή 29/09: Τορίνο-Λάτσιο 13:30, Κόμο-Ελλάς Βερόνα 16:00, Ρόμα-Βενέτσια 16:00, Έμπολι-Φιορεντίνα 19:00, Νάπολι-Μόντσα 21:45

Δευτέρα 30/09: Πάρμα-Κάλιαρι 21:45