Γκολ-ποίημα από Πόουλσεν και νίκη του Ντεσπόντοφ στην πορεία της Βουλγαρίας

Ο Γιουσούφ Πόουλσεν σημείωσε ένα από τα πιο εντυπωσιακά γκολ στην ιστορία του Nations League, οδηγώντας τη Δανία στη νίκη με 2-0 επί της Σερβίας στον Δ΄ όμιλο της League A. Από την άλλη πλευρά, ο Κίριλ Ντεσπόντοφ χάρισε στη Βουλγαρία την πρώτη της νίκη στον Γ΄ όμιλο της League C, ενώ η Σλοβακία σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στην ίδια κατηγορία.

Γκολ-ποίημα από τον Πόουλσεν

Στην 85η συμμετοχή του με την Εθνική Δανίας, ο Πόουλσεν σφράγισε το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τους Σκανδιναβούς με ένα εντυπωσιακό γκολ με ανάποδο ψαλίδι, μετά από σέντρα του Χιούμλαντ. Το γκολ αυτό, το 14ο της καριέρας του με την Εθνική, διεύρυνε το σκορ σε 2-0 εις βάρος της Σερβίας, η οποία παρέμεινε με μόλις 1 βαθμό (0-0 στην πρεμιέρα με την Ισπανία).

Ο Ντεσπόντοφ καθάρισε για τη Βουλγαρία

Αντίθετα, στο Πλόβντιβ, ο Κίριλ Ντεσπόντοφ, συμπαίκτης του Ζίβκοβιτς στον ΠΑΟΚ, οδήγησε τη Βουλγαρία στη νίκη με 1-0 επί της Βόρειας Ιρλανδίας. Ο επιθετικός των πρωταθλητών Ελλάδας σημείωσε το γκολ στο 40ό λεπτό, αποδεικνύοντας την αξία του στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Κρίστο Μπότεφ. Στο 78′ αντικαταστάθηκε από τον Ιβάνοφ.

Η Σλοβακία σημείωσε τη δεύτερη νίκη της, επικρατώντας με 2-0 του Αζερμπαϊτζάν στο Κόζιτσε, καθώς η ομάδα του Φραντσέσκο Καλτσόνα χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά στο πρώτο μέρος για να καθορίσει την πορεία του αγώνα. Οι Ντούντα (πέναλτι) και Στρέλετς σκόραραν στο 22′ και 26′ αντίστοιχα, διευκολύνοντας το έργο τους στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Σε άλλο παιχνίδι, η τοπική ομάδα του Γιβραλτάρ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με το Λιχτενστάιν, με τα δύο γκολ να σημειώνονται στις καθυστερήσεις. Επίσης, η Λευκορωσία σημείωσε την πρώτη της νίκη στον Γ΄ όμιλο της League C, επικρατώντας με 1-0 στο Λουξεμβούργο, στο εναρκτήριο ματς της 2ης αγωνιστικής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής στο Nations League έχουν ως εξής: