Γκόλντεν Στέιτ: «Αγρίεψε» και πήρε την νίκη – Νέο triple double ο Ντόντσιτς

Αγρίεψε και πήρε την νίκη το Γκόλντεν Στέιτ το οποίο διέλυσε το Σικάγο με 138-96 δείχνοντας τα δόντια του μετά την ήττα από τους Μπακς.

Οι «πολεμιστές» άφησαν πίσω τους την κακή εμφάνιση στο «σπίτι» των «Μπακς» και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ διέλυσαν τους «Ταύρους» με 138-96.

Απέναντι στους πρωτοπόρους της Ανατολής η… παρέα του Στεφ Κάρι απέδειξε πως πρέπει ν΄ αντιδρά μια ομάδα που έχει στόχους μετά από μία βαριά ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα εμφατικό 41-19 στην δεύτερη περίοδο έβαλαν τις βάσεις για να περάσουν ένα ήσυχο βράδυ στο Σικάγο, με τους γηπεδούχους να βλέπουν μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα τον Ζακ ΛαΒίν να αποχωρεί με πρόβλημα στο αριστερό γόνατο.

Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζόναθαν Κουμίνγκα με 25 πόντους, ο Τζόρνταν Πουλ πρόσθεσε άλλους 22, ενώ σε μία ακόμη μέτρια για τον ίδιο βραδιά ο Στεφ Κάρι τελείωσε το ματς με 19 πόντους. Από τους «Μπουλς» ξεχώρισε ο Κόμπι Γουάιτ με 20 πόντους.

Με… οδηγό τον Λούκα Ντόντσιτς το Ντάλας έκανε επίδειξη δύναμης στο «FedEx Forum» απέναντι στο Μέμφις και με το 112-85 έβαλε τέλος στο σερί των 11 νικών των «Αρκούδων».

Ο ηγέτης των «Μάβερικς» με ένα ακόμη triple double ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών (27 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ), ενώ σε πολύ καλή βραδιά ήταν και οι Τιμ Χάρνταγουεϊ (16 πόντους), Τζέιλεν Μπράνσον και Μαρκίς Κρις (από 15 πόντους).

Το ματς κρίθηκε στα δύο μεγάλα σερί των φιλοξενούμενων. Το πρώτο (12-0) μετέτρεψε το εύθραυστο 73-79 σε 73-91 και το δεύτερο (17-0), με το οποίο το σκορ εκτινάχθηκε από 79-93 σε 79-110. Για τους «Γκρίζλις», ο Τζα Μοράντ είχε 19 πόντους και ο Ντέσμοντ Μπέιν 16.