Γουΐμπλεντον: «Ραντεβού» στους «16» έδωσαν Αλκαράθ-Σίνερ

Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι του εφετινού Γουΐμπλεντον θα διεξαχθεί στην φάση των «16», όπου θα συναντηθούν οι Κάρλος Αλκαράθ και Γιάνικ Σίνερ, μετά τις σημερινές τους νίκες στον 3ο γύρο επί των Όσκαρ Ότε και Τζον Ίσνερ αντίστοιχα

Ο νεαρός Ισπανός (νο5 του ταμπλό) επικράτησε πολύ εύκολα του Γερμανού Ότε (νο32 του ταμπλό) με 3-0 σετ (6-3, 6-1, 6-2), σφραγίζοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο του λονδρέζικου Major.

Για να φτάσει στην άνετη νίκη του ο 19χρονος, Αλκαράθ, έβγαλε 37 winners κι έκλεισε τον αγώνα με μόλις 8 αβίαστα λάθη, σε λιγότερο από 2 ώρες (100 λεπτά).

Από την πλευρά του ο Σίνερ είχε πιο δύσκολη αποστολή απέναντι στον Τζον Ίσνερ, τον οποίο νίκησε με 3-0 (6-4, 7-6(3), 6-3), παρότι ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 24 άσους!

Ο 20χρονος Ιταλός (νο10 του ταμπλό) ήταν ασταμάτητος και με 2 μπρέικ κατάφερε να φτάσει σε μία «καθαρή» νίκη, παρά τα 18 αβίαστα λάθη που έκανε.

Αλκαράθ και Σίνερ θα βρεθούν αντιμέτωποι στο tour για 3η φορά, με τον Ίβηρα τενίστα με προηγείται στο H2H με 2-0 επί του Ιταλού, ενώ η μεθαυριανή τους μάχη θα είναι η πρώτη στο χορτάρι.