ΑΠΕ-ΜΠΕ

Γουλβς – Σεβίλλη: Προβάδισμα οι Ισπανοί

Στο Ντούισμπουργκ της Γερμανίας πραγματοποιείται ο προημιτελικός του Europa League ανάμεσα στη Γουλβς και τη Σεβίλλη. Νοκ-αουτ ο αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και πέναλτι.

Η Γουλβς πήρε την πρόκριση μετά το 1-0 στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό (1-1 το πρώτο ματς). Άνοιξε το σκορ με πέναλτι που προήλθε από λάθος του γκολκίπερ των «ερυθρολεύκων» (8′), είχε σε εξαιρετική μέρα τον δικό της, Ρούι Πατρίσιο (MVP) και ήταν τυχερή τόσο στο γκολ του Ολυμπιακού που ακυρώθηκε ως οφσάιντ (29′), όσο και σε εις βάρος της πέναλτι που δεν καταλογίστηκε. Στο 79′ έχασε κλασική ευκαιρία για το 2-0, γενικά όμως η απόδοσή της δεν ξεπέρασε το μέτριο. Αρκετοί παίκτες της έβγαλαν κούραση, κάτι που είναι απόλυτα λογικό, αν αναλογιστεί κανείς πως έχει συμπληρωθεί χρόνος, από το πρώτο «φετινό» ματς που έδωσε για τα προκριματικά!

Εξαιρετική πορεία για μια ομάδα που αγωνίστηκε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις έπειτα από 38 χρόνια. «Έχουμε αναλύσει τη Σεβίλλη, ξέρουμε το ταλέντο και την ποιότητά της. Θέλω να δείξουμε δύναμη και χαρακτήρα», δήλωσε ο προπονητής Νούνο Εσπίριτο Σάντο, που πήρε την ομάδα πριν 3 χρόνια στην Τσάμπιονσιπ και την έχει φέρει στην… αφρόκρεμα της Ευρώπης.

Αγωνιστικά Νέα: Χτύπησε στο ματς με τον Ολυμπιακό ο αριστερός μπακ-χαφ Τζόνι Κάστρο (11/0, 35/2) και θα λείψει. Δέχτηκε κίτρινη τη στιγμή αντικατάστασής του (βγήκε από λάθος σημείο) ο πρώην εξτρέμ των «ερυθρολεύκων», Ποντένσε (4/0, 9/1 με Γουλβς, 12/2, 15/3 με Ολυμπιακό) συμπλήρωσε κάρτες και δεν υπολογίζεται λόγω τιμωρίας. Αμφότεροι ξεκίνησαν βασικοί στο προηγούμενο. Δεν αναμένεται να αλλάξει τη διάταξη ο Σάντο, με 3 στόπερ και πολυπρόσωπο κέντρο.

Πιθανή ενδεκάδα (3-4-3): Πατρίσιο – Μπολί, Κόαντι, Σαΐς – Ντόχερτι, Μουτίνιο, Νέβες, Βινιάγκρε – Ζότα, Χιμένες, Τραορέ

Η Σεβίλλη κυριάρχησε απέναντι στη Ρόμα, κέρδισε πανάξια με 2-0 στο Ντούισμπουργκ. Σχεδόν μονότερμα έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο, είχε δοκάρι πριν ανοίξει το σκορ με εξαιρετική ενέργεια του Ρεγκιλόν (21′), για να διπλασιάσει τα τέρματά της ο Εν-Νεσίρι στο 44′, έπειτα από ασίστ «πάρε-βάλε» του Οκάμπος. Μετά την ανάπαυλα διατήρησε την υπεροχή της και δεν κινδύνεψε ουσιαστικά.

Της ταιριάζει το Γιουρόπα Λιγκ, είναι πολυνίκης του θεσμού (5 κατακτήσεις), ενώ τις 3 προηγούμενες φορές που έφτασε στα προημιτελικά, όχι απλά προκρίθηκε, αλλά σήκωσε και την κούπα (2014,15,16). «Η Γουλβς είναι τελείως διαφορετική ομάδα από τη Ρόμα όσον αφορά στη φιλοσοφία του παιχνιδιού. Απέκλεισε τον Ολυμπιακό που με τη σειρά του είχε θέσει εκτός την Άρσεναλ», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής Λοπετέγι. Εξήρε γενικά τον αντίπαλο, ζητώντας επί της ουσίας από τους παίκτες του να μην τον υποτιμήσουν. Η Σεβίλλη παραμένει αήττητη στις 18 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (επίδοση 9-9-0).

Αγωνιστικά Νέα: Η ομάδα προπονήθηκε στο Ντίσελντορφ και όχι στο Ντούισμπουργκ που θα γίνει το ματς και έλαβε χώρα η συνέντευξη Τύπου χτες. Εξακολουθεί να μην υπολογίζεται ο καλός μέσος Γκούντελ (8/0, 24/0), που βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό πριν από περίπου 10 μέρες. Αγωνίστηκε κανονικά στο προηγούμενο ο χαφ Φερνάντο (3/0, 34/2), βγάζοντας μάλιστα όλο το 90λεπτο. Δεν έχουν αναφερθεί νέα προβλήματα για τον κόουτς Λοπετέγι.

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Βάλτσικ – Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ρεγκιλόν – Μπανέγα, Χορδάν, Φερνάντο – Μουνίρ, Οκάμπος, Ντε Γιονγκ

Εκτίμηση:

Η Γουλβς έβγαλε σημάδια κόπωσης απέναντι στον Ολυμπιακό και γενικά δεν έπεισε, ενώ η Σεβίλλη έδειξε πιο «γεμάτη» με τη Ρόμα. Είναι και η διοργάνωσή της άλλωστε το Γιουρόπα Λιγκ. Ασφαλώς, σε ένα 90λεπτο όλα μπορούν να συμβούν, αλλά τα δεδομένα που έχουμε δίνουν ένα μικρό προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους.