Γράφοντας Ιστορία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024

Η ιστορία των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι άρχισε το βράδυ της Κυριακής (11/8). Συνολικά, απονεμήθηκαν 1.039 μετάλλια, με τις Ηνωμένες Πολιτείες να κατατάσσεται στην πρώτη θέση του πίνακα, καθώς, παρόλο που ισοβάθμισαν με την Κίνα στα χρυσά (40 μετάλλια έκαστη), η συνολική τους συγκομιδή (127) ήταν μεγαλύτερη από αυτή της Κίνας (91).

Στους 329 αγώνες που πραγματοποιήθηκαν σε 32 αθλήματα, καταρρίφθηκαν πολλά Ολυμπιακά και παγκόσμια ρεκόρ, συμπεριλαμβανομένων και εκείνων που δεν αναμένονταν να σπάσουν, όπως σημειώνει το Forbes σε σχετικό άρθρο του.

Ανάμεσα σε αυτά ξεχωρίζει το ρεκόρ της Αμερικανίδας κολυμβήτριας Κέιτι Λεντέκι, η οποία ισοφάρισε τη Λαρίσα Λατινίνα με τα περισσότερα χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια (εννέα), ενώ η αθλήτρια του μπάσκετ Ντιάνα Τοράσι έγινε η πρώτη αθλήτρια, είτε άνδρας είτε γυναίκα, που κέρδισε έξι χρυσά στο μπάσκετ. Ο Αμερικανός Σαμ Γουάτσον κατέρριψε το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ του (4,79 δευτερόλεπτα, που είχε σημειώσει τον περασμένο Απρίλιο) στον τελικό της αναρρίχησης ταχύτητας ανδρών με νέο χρόνο 4,74. Συνολικά, 67 ρεκόρ σε 17 αθλήματα καταγράφηκαν κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού. Ορισμένα από τα πιο αξιοσημείωτα επιτεύγματα σύμφωνα με το αμερικάνικο περιοδικό περιλαμβάνουν:

Στίβος* Ο Ράιαν Κρούζερ (ΗΠΑ) έγινε ο πρώτος αθλητής που κέρδισε τρία χρυσά στη σφαιροβολία ανδρών.* Ο Λετσίλε Τεμπόγκο (Μποτσουάνα) κατέκτησε το πρώτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο της Μποτσουάνα στα 200 μέτρα ανδρών.* Η Φέιθ Κίπιεγκον (Κένυα) έγινε η πρώτη αθλήτρια (άνδρας ή γυναίκα) που κέρδισε τρία χρυσά στα 1500μ.* Η Ναφισάτου Τιάμ (Βέλγιο) είναι η πρώτη αθλήτρια που κέρδισε τρία χρυσά στο έπταθλο γυναικών.* Η Θέα ΛαΦόντ (Άγιος Δομίνικος) κατακτώντας το χρυσό στο τριπλούν γυναικών, έφερε το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της χώρας.* Η Ζουλιέν Άλφρεντ (Σάντα Λουτσία) καθορίστηκε με το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της χώρας κερδίζοντας το χρυσό στα 100 μέτρα γυναικών.

Μπάσκετ* Ο Κέβιν Ντουράντ (ΗΠΑ) είναι ο πρώτος παίκτης που κατέκτησε τέσσερα χρυσά στο μπάσκετ ανδρών.* Η Ντιάνα Τοράσι (ΗΠΑ) είναι η πρώτη παίκτρια -άνδρας ή γυναίκα- που κατέκτησε έξι χρυσά στο μπάσκετ.

Πυγμαχία* Ο Ντανιέλ Βαρέλα ντε Πίνα (Πράσινο Ακρωτήριο) κατέκτησε το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της χώρας κερδίζοντας το χάλκινο στα 51 κιλά ανδρών.* Η Σίντι Νγκαμπά (Ολυμπιακή ομάδα προσφύγων/IOC) κέρδισε το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της IOC με το χάλκινο στα μεσαία βάρη γυναικών.

Γυμναστική* Η Σιμόν Μπαίλς (Η.Π.Α.) έγινε η πρώτη Αμερικανίδα αθλήτρια που κέρδισε δύο χρυσά στο σύνθετο ατομικό και άλμα, καθώς και η πρώτη Αμερικανίδα α athlete που κέρδισε τρία μετάλλια σε ομαδικά αγωνίσματα γυμναστικής.

Τζούντο * Ο Τεντί Ρινέ (Γαλλία) είναι ο πρώτος άνδρας που κατέκτησε τρία χρυσά στα 100+ κιλά.

Σκοποβολή * Η Αντριάνα Ρουάνο (Γουατεμάλα) κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της χώρας στον τομέα του τραπ γυναικών.

Τρίαθλο* Ο Άλεξ Γι (Μεγάλη Βρετανία) είναι ο πρώτος που κατέκτησε τέσσερα συνολικά Ολυμπιακά μετάλλια σε αγώνες τριάθλου.