Γυναικείο ποδόσφαιρο (Προημιτελικά) – Οι ΗΠΑ προκρίνονται στα ημιτελικά, 1-0 την Ιαπωνία στην παράταση

Οι τέσσερις φορές χρυσές Ολυμπιονίκες των ΗΠΑ επιβεβαίωσαν τη θέση τους στα ημιτελικά του Ολυμπιακού γυναικείου τουρνουά, νικώντας 1-0 στην παράταση την Ιαπωνία στο «Parc des Princes». Το μοναδικό γκολ σημείωσε η Μογερ-Ρόνταμ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου (105+2), ύστερα από ασίστ της Κρίσταλ Νταν.

Χιλιάδες φιλάθλοι, ανάμεσά τους και η πρώην νικήτρια της Χρυσής Μπάλας, Μέγκαν Ραπινόε, καθώς και ο ράπερ Σνουπ Ντογκ, παρακολούθησαν έναν σφοδρό αγώνα σε μια μακροχρόνια αντιπαλότητα στο γυναικείο ποδόσφαιρο.

Η ομάδα της Έμα Χέις θα συναντήσει στη συνέχεια τον νικητή του προημιτελικού μεταξύ του Καναδά και της Γερμανίας στη Μασσαλία.

Οι ΗΠΑ κατέχουν την κατοχή από τα πρώτα ημίχρονα του αγώνα, αλλά παρουσίασαν δυσκολίες στο να διασπάσουν μια στιβαρή ασιατική αμυντική γραμμή, με κανένα από τα τρία σουτ στην εστία κατά τη διάρκεια της κανονικής διάρκειας να μην βρίσκουν δίχτυα.

Η Ιαπωνία φαινόταν πιο απειλητική μετά το ημίχρονο και πίεσε για το πρώτο γκολ, καταγράφοντας όμως μόνο μία προσπάθεια στην εστία, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί στα προημιτελικά, όπως συνέβη στους Αγώνες του Τόκιο το 2021.