H ανατροπή της… ανατροπής στη Βιτόρια

Σπουδαίες ανατροπές επεφύλασσε ο ισπανικός «εμφύλιος» της 6ης αγωνιστικής στη Euroleague, που βρήκε θριαμβεύτρια τη Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν νικηφόρα με 72-71 από τη Βιτόρια, απέναντι στη Μπασκόνια, βελτιώνοντας σε 5-1 το ρεκόρ τους (4η σερί νίκη), με το οποίο παρέμειναν στην κορυφή της κατάταξης «αγκαλιά» με τη Ζαλγκίρις Κάουνας. Στον αντίποδα, οι Βάσκοι υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους και πρώτη στο «σπίτι» τους.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ολοκλήρωσε στο 36΄ ένα εντυπωσιακό σερί 17-0, το οποίο είχε αρχίσει από την τρίτη περίοδο, γράφοντας στον φωτεινό πίνακα το 69-58 και δείχνοντας αποφασισμένη για τη νίκη, μετά από σπουδαία ανατροπή. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα αξιοποίησε τα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων και απαντώντας με επιμέρους σκορ 2-14, ανέκτησε στα 52΄΄ για τη λήξη το προβάδισμα με 71-72. Ένα νέο λάθος από τον Τζεκίρι και το χαμένο ντράιβ του Χένρι δεν επέτρεψαν στους Βάσκους νέα ανατροπή, με τον Μίροτιτς να λέει «όχι» στο νικητήριο σουτ του Πέτερς, φιλοδωρώντας τον με ένα μεγαλοπρεπέστατο μπλοκ.

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολα Μίροτιτς με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και το υπερπολύτιμο μπλοκ στην εκπνοή. Ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για περίπου 18 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους (1/4δ., 0/2τρ.), 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από τη Μπασκόνια ξεχώρισε ο Ζόραν Ντράγκιτς με 15 πόντους.