ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Η ΑΕΚ “ισοπέδωσε” τον Άρη με 1-4!

Tην ήττα γνώρισε ο Άρης στο άδειο “Κλεάνθης Βικελίδης” από την ΑΕΚ, με το εμφατικό 1-4.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 24’ με γκολ του Ολιβέιρα, με την απάντηση του Άρη να έρχεται στα επόμενα πέντε λεπτά, καθώς το σουτ του Τσιγκρίνσκι να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “κίτρινοι” της Αθήνας, δημιούργησαν αρκετές φάσεις, με τον Ολιβέιρα να σκοράρει ξανά στο 52.

Η νίκη της ΑΕΚ σφραγίστηκε στο 62’, όταν το σουτ του Σιμόες βρίσκει το δρόμο για τα δίχτυα, δημιουργώντας το 1-3.

Το τελικό 1-4, το πέτυχε ο Σιμάνσκι στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έτσι, η ΑΕΚ κερδίζει για δεύτερη φορά στη Θεσσαλονίκη, μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για τη δεύτερη θέση.

Συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ματίγια, Λούκας Σάσα (77’ Μπακούτσης), Μαρτίνες, Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα, Διαμαντόπουλος.

ΑΕΚ (Καρέρα): Μπάρκας, Λόπεζ, Τσιγκρίνσκι (81’ Οικονόμου), Σβάρνας, Παουλίνιο, Κρστίτσιτς, Βέρντε (61’ Αλμπανης), Σιμόες (81’ Σαμπανάτζοβιτς), Μάνταλος (73’ Σιμάνσκι), Λιβάγια, Ολιβέιρα (73’ Αραούχο).