Η ΑΕΛ προκρίνεται στα πέναλτι με 10 παίκτες στο Κύπελλο Ελλάδας

Η ΑΕΛ εξασφάλισε την πρόκρισή της στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Μακεδονικού στη διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα βρέθηκε να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο από το 69ο λεπτό λόγω της αποβολής του Παναγιώτη Παναγιωτίδη. Προκρίσεις, επίσης, εξασφάλισαν η Κηφισιά και ο Καμπανιακός.

Η ΑΕΛ κατάφερε να διατηρήσει το «μηδέν» και να οδηγήσει το ματς στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι. Στις δύο πρώτες εκτελέσεις, οι «πράσινοι» δεν σκόραραν, σε αντίθεση με τους Θεσσαλούς, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να φτάσουν τελικά στο 1-3.

Η Κηφισιά επιβλήθηκε με 1-0 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου, χάρη σε γκολ του Λουίς Ρότσα, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό τέρμα στο 20ο λεπτό. Ο Καμπανιακός χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Ηλιούπολης, φτάνοντας στο γκολ με τον Αριστοτέλη Κολλαρά στο 103ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Κηφισιά – Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 1-0

Καμπανιακός – Ηλιούπολη 1-0 παρ.

ΜακεδονικόςΑΕΛ 1-3 πέν. (0-0 κ.α., 0-0 παρ.)

Άρης Αβάτου – Ζάκυνθος 16:30

Υπενθυμίζεται ότι την Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 14:00 θα διενεργηθεί στα γραφεία της ΕΠΟ στο Πάρκο Γουδή η κλήρωση της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας για την αγωνιστική περίοδο 2024-25, στην οποία θα συμμετάσχουν οι νικητές της 3ης φάσης και 10 ομάδες της Super League.