Η αλλαγή σκορ από τη λίγκα σε αγώνα Γουόριορς-Μπλέιζερς ενισχύει τη νίκη

Η επιβλητική νίκη των Γουόριορς επί των Μπλέιζερς την Τετάρτη έγινε λίγο… καλύτερη την Πέμπτη. Η λίγκα εντόπισε ένα λάθος στον υπολογισμό των πόντων, στο οποίο οι Γουόριορς δεν πιστώθηκαν μια βολή που πραγματοποίησε ο ΝτιΆντονι Μέλτον με 2 λεπτά να απομένουν στην τρίτη περίοδο. Η λίγκα αποκάλυψε την ανακρίβεια την Πέμπτη, αλλάζοντας το τελικό σκορ από 139-104 σε 140-104.

Ως εκ τούτου αυτή ήταν η τέταρτη φορά στην Ιστορία που οι Γουόριορς σημειώνουν 140 πόντους σε αγώνα πρεμιέρας. Ανεξαρτήτως του σκορ, ήταν οι περισσότεροι πόντοι που επιτράπηκαν από το Πόρτλαντ σε πρεμιέρα. Οι Μπλέιζερς είχαν δεχθεί 129 πόντους από τους Καβαλίερς στην έναρξη της σεζόν 1974-75 – σε αγώνα που χρειάστηκε τετραπλή παράταση.

Ήταν επίσης η μεγαλύτερη νίκη του Γκόλντεν Στέιτ σε πρεμιέρα και η μεγαλύτερη ήττα του Πόρτλαντ στην αρχή μιας σεζόν. Για την ιστορία, αυτός ο έξτρα πόντος δεν είχε καμία επίπτωση σε επίπεδο στοιχήματος στις ΗΠΑ.