Η Αργεντινή «φωνάζει» για τη διαιτησία

Στην Αργεντινή θα θυμουνται για αρκετό καιρό τον αγώνα με την Παραγουάη (1-1) για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022, τον Ανχελ Ρομέρο και τον Βραζιλιάνο διαιτητή, Ραφαέλ Κλάους.

Αν και το αποτέλεσμα δεν είναι αρνητικό για την «αλμπισελέστε», δεδομένου ότι έχει και δύο νίκες στις πρώτες αγωνιστικές των προκριματικών, ο τρόπος με τον οποίο προέκυψε αυτή η ισοπαλία, προκάλεσε την αντίδραση των Αργεντινών.

Η Παραγουάη προηγήθηκε στο 21ο λεπτό με ένα πέναλτι του Ρομέρο, που αμφισβητήθηκε έντονα. Και σαν να μην έφθανε αυτό, στην συνέχεια της αναμέτρησης, ο Ρομέρο ο οποίος αγωνίζεται στην Αργεντινή για λογαριασμό της Σαν Λορέντζο, τραυμάτισε σοβαρά (σ.σ. κάταγμα σπονδύλου) τον Εζεκιήλ Παλάσιος. Ηταν μία φάση που προκάλεσε την έντονη αντίδραση των Αργεντινών, ειδικά όταν είδαν τον Κλάους να βγάζει από το τσεπάκι του… μόνο την κίτρινη κάρτα.

Η Αργεντινή ισοφάρισε πριν κλείσει το ημίχρονο με τον Νίκο Γκονζάλες (41`) και στο 58` ο Μέσι σκόραρε για να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ομως μετά την εξέταση του VAR, ο Βραζιλιάνος διαιτητής ακύρωσε το γκολ, για ένα φάουλ που έγινε στην αρχή της φάσης και πολύ πριν σκοράρει ο Μέσι, δηλαδή 27 (!) δευτερόλεπτα πριν το γκολ του αρχηγού.

Απευθυνόμενος στον Κλάους ο Μέσι, είπε ότι τους… κατέστρεψε (σ.σ. ο Αργεντινός χρησιμοποίησε πιό υβριστικές φράσεις) δύο φορές, με αποτέλεσμα να γίνει πρωτοσέλιδο σε εφημερίδες της Αργεντινής. Τα μέσα ενημέρωσης στην χώρα, υποστηρίζουν πλήρως τον Μέσι και εκφράζουν τη λύπη τους για τις αδικίες παρά τη χρήση του VAR.