Η Μπάγερν κατακτά τη νίκη στο «ρετιρέ» της Bundesliga

Η Μπάγερν Μονάχου διατήρησε την κορυφή της Bundesliga με δεύτερη νίκη, επικρατώντας 2-0 της Φράιμπουργκ στην «Αλιάνζ Αρένα». Οι «Βαυαροί» σημείωσαν τα γκολ τους με τον Κέιν από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και τον Μίλερ στο φινάλε του αγώνα. Παρά την υπεροχή τους, η ομάδα δεν εντυπωσίασε, ενώ η Φράιμπουργκ είχε την ευκαιρία να μειώσει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το πέναλτι του Λούκας Χόλερ ήταν άστοχο.

Στο μεταξύ, η Χαϊντενχάιμ πραγματοποιεί ιδανικό ξεκίνημα στη σεζόν, καθώς με το εμφατικό 4-0 επί της Αουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη, έφτασε τα 6 γκολ σε δύο αγωνιστικές χωρίς να δεχθεί κανένα. Η ομάδα του Φρανκ Σμιντ μοιράζεται την κορυφή της βαθμολογίας με την Λειψία.

Στο παιχνίδι αυτό, οι γηπεδούχοι σημείωσαν δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ η Άουγκσμπουργκ φάνηκε ανήμπορη να αντισταθεί. Ο Έλληνας αριστερός μπακ Δημήτρης Γιαννούλης συμμετείχε ως βασικός, αλλά η απόδοση της ομάδας του δεν ήταν ικανοποιητική.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, καθώς και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστικής στην Bundesliga:

– Ουνιόν Βερολίνου-Ζανκτ Πάουλι: 1-0 (34′ Χόλερμπαχ)

– Στουτγκάρδη-Μάιντς: 3-3 (8′ Μιλό, 15′ Λέβελινγκ, 88′ Ρίντερ – 43′ Αμίρι, 62′ Μπούρκαρντ, 90’+4 Λέιτσχ)

– Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Χοφενχάιμ: 3-1 (24′ Εκιτικέ, 33′ Λάρσον, 56′ Μαρμούς – 54′ Κράμαριτς)

– Βέρντερ Βρέμης-Ντόρτμουντ: 0-0

– Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ: 0-2 (67′ Κλάιντινστ, 78′ Χονορατ)

– Χόλσταϊν Κίελ-Βόλφσμπουργκ: 0-2 (27′ Άρνολντ, 30′ Μπορναό)

– Λεβερκούζεν-Λειψία: 2-3 (39′ Φρίμπονγκ, 45′ Γκριμάλντο – 45’+7 Καμπλ, 57′, 80′ Οπέντα)

Χαϊντενχάιμ-Άουγκσμπουργκ: 4-0 (9′ Βάνερ, 30′ Σιένσα, 69′ Μπεκ, 73′ Μπρένιγκ)

– Μπάγερν Μονάχου-Φράιμπουργκ: 2-0 (38′ πεν. Κέιν, 78′ Μίλερ)